Praha má ode dneška 4DX kino

 V rámci pražského multiplexu Cinema City Nový Smíchov byl dnes odborné veřejnosti představen první sál se systémem 4DX Cinema. Co to obnáší a měli by se ostatní provozovatelé kin bát odlivu diváků? Nebo by měli začít na tento systém šetřit? Více v našem reportu.

4DX Cinema je patent jihokorejské společnosti CJ CGV, která zároveň ve své domovské vlasti provozuje velký řetězec multiplexů. Pro vývoj 4DX Cinema byla založena sesterská společnost CJ 4DPLEX. Takzvané 4D kino není zdaleka nic nového. Kdo navštívil některé zábavní parky ve světě, mi potvrdí, že takovéto atrakce zde měli již před několika desítkami let. Avšak po každé se většinou jednalo o krátké filmy speciálně natáčené pro daná kina o délce jen několika minut. Korejské společnosti se ale podařilo uzavřít spolupráci s hollywoodskými studii o zhotovování takzvaného 4DX tracku pro některé k tomu vhodné celovečerní tituly, většinou akčního žánru. 4DX stopa je jen balík binárních dat řídících podle podle time code vlastního filmu spouštění jednotlivých efektů. Její velikost není nikterak markatní, takže se dá jednoduše rozesílat do kin e-mailem podobně jako klíče KDM.

Diváci během 4DX projekce. Ilustrační foto, zdroj cj4dx.com

4DX Cinema zprostředkovává divákovi příběh filmu více smysly, nežli je zrak a sluch, a zapojuje i hmat a čich. Klasický film ve 2-D nebo 3-D a s ambiofonním zvukem v 5.1 doplňuje o vítr, déšť, vůně, blesky a k tomu pohyby sedadel, které dokáží navíc simulovat jemné kopání do hýždí, do zad a z trysek pod hlavou každého diváka foukající vzduch představuje třeba hvízdání kulek kolem hlavy v akčních scénách s přestřelkou. Sedadla jsou koncipována do pohyblivých bloků vždy po čtyřech a vzhledem k velkému rozsahu pohybů jsou vybaveny i podpěrami pro nohy, aby během představení diváci nepřišli k úrazu.

Nádoby s jednotlivými vůněmi v prostoru pod hledištěm. Autor snímku: © Mirek Sochor 

Vybavení takového kina přijde zhruba na jeden milión dolarů. Navíc se nejedná a pevnou instalaci, ale sestavenou z jednotlivých modulů s efekty podle zájmu diváků v jednotlivých regionech. V Praze třeba nenajdeme tvorbu bublin velkými strojovými bublifuky. Na rozdíl od traileru propagujícího první 4DX Cinema v Praze nenajdeme v kolekci vůní “lidský pšouk”, ale jen zápach střelného prachu nebo spálené duše. Z vůní pak kávu, lesní plody, růže, květiny, bílou gardénii a oceán.

Řídící jednotka celé projekce synchronizující jednotlivé efekty s filmem je umístěna v projekční kabině a zabírá celkem čtyři rackové skříně. Foto autor článku.

A jaká je moje osobní zkušenost z úvodního představení pro novináře, které proběhlo dnes v dopoledních hodinách? Ve srovnání s konkurenčním systémem D-Box, který pracuje pouze s pohyby sedaček, jsou pohyby 4DX sedadel několikanásobně intenzivnější. Při ukázkách z filmů Iron Man 3 a G. I. Joe byly efekty pohybů sedaček mnohdy až nepříjemné, jako kdybychom jeli divokou jízdu offroadem po polní cestě s velkými kameny. Efekty větru, deště nebo vůní nejsou tak výrazné, byť po jednom se mi objevily drobné kapičky vody na 3-D brýlích. Stroboskopy rozmístěné po bočních stěnách mají umocnit akční záběry z bojových scén s výbuchy. Přes 3-D brýle nejsou ale periferním viděním zase tak patrné. Pro někoho mohou být nepříjemné trysky v opěrce hlavy umocňující létání kulek při přestřelkách, které spíše nepříjemně foukají na ušní boltce.

Vlastní projekce obrazu je realizována ve 2K rozlišení z klasického projektoru Barco DP2K-32B. V piedestalu jsou vidět dva kinoservery Doremi ShowVault s identickým obsahem na diskovém poli. V případě problémů může operativně zastoupit záložní. Pro 3-D se používá standardní systém MasterImage. Foto autor článku.

4DX Cinema navíc není pro každého diváka a nejde jen o vkus, v jakém prostředí a za jakých podmínek sledovat film. Z výše popsaných efektů je jasné, že diváci mající zdravotní problémy, by neměli do 4DX kina vůbec chodit. V návštěvním řádu 4DX sálu, se kterým by se měl seznámit každý divák ještě před zakoupením vstupenek, se například píše: “Efekty při projekci přicházejí nečekaně a jsou poměrně intenzivní. Máte-li sebemenší pochybnosti, zda Vám bude účast na projekci 4DX příjemná, pak se jí raději neúčastněte.” Nebo “U některých diváků můžou nastat v průběhu projekce nebo po jejím skončení nevolnost, bolesti hlavy nebo pohybového aparátu, problémy z ofouknutí či další drobné zdravotní komplikace, v mimořádných případech i symptomy epilepsie.” K tomuto bodu pak následuje seznam zdravotních stavů, se kterými se nedoporučuje nebo je přímo zakázáno do 4DX kina vstupovat. Jde o epileptiky, osoby trpící vysokým krevním tlakem, kardiovaskulárními chorobami, ortopedickými problémy, například s páteří. Dále se zcela nedoporučuje účast těhotným ženám a alergikům s astmatickými projevy. Dále se zakazuje vstup dětem do 4 let a 100 cm výšky a osobám s hmotností nad 120 kg. Vzhledem k výrazným pohybům je pochopitelné, že do sálu mají zakázaný přístup i osoby pod vlivem alkoholu či drog.

Schema, jak funguje čtveřice 4DX sedaček a jaké všechny efekty sama umožňuje. Zdroj tisková zpráva Cinema City.

Nutno podotknout, že vstříc k dodržování návštěvního řádu nevychází ani samotný provozovatel, Cinema City, a to zejména absencí klasické šatny pro povinné odložení svršků a zavazadel, které by mohly během 4DX projekce přijít k úhoně, či někomu v sále způsobit úraz.

Výsledkem z dnešního zahájení prvního 4DX Cinema v ČR jsou moje spíše smíšené pocity než jednoznačné nadšení. Za sebe mohu říct, že budu nadále při návštěvě kina upřednostňovat klasické sály s kvalitně nainstalovanou projekcí splňující všechny standardy DCI. 4DX Cinema si určitě najde příznivce mezi mladými diváky, kteří hledají k odpočinkovým akčním filmům nějakou přidanou hodnotu zážitku a trochu toho adrenalinu. Navíc 4DX efekty mnohdy mohou doplnit jinak duševně prázdný film a zvýšit tak jeho komerční potenciál.

Ondřej Beck

Relevantní odkazy:

Oficiální stránky 4DX Cinema v rámci Cinema City Česká republika

Oficiální stránky korejského výrobce CJ 4DXPLEX