Po celé Číně jsou beznadějně vyprodána laserová ukazovátka

Naší redakci se řízením osudu podařilo odhalit novou aféru, která patrně zahýbe světovým trhem s laserovými projektory pro kina. Vše začalo zdánlivě nevinně. V posledních měsících se k nám začaly prosakovat informace, že na žádném z oblíbených čínských e-shopů nejsou od začátku roku k dostání oblíbená laserová ukazovátka. Všechny čínské e-shopy hlásí beznadějně vyprodáno. Rozhodli jsme se zahájit zvláštní vyšetřování, na jehož konci nás čekal šok! Tohle si musíte přečíst celé....

Laserové ukazovátko si asi nekupujeme každodenně. Jednoduchá elektronická hračka, která tu je k dostání na asijských tržnicích téměř tři desetiletí doznala kvalit i rozmanitosti právě díky čínským e-shopům. Nejen červenou, ale mohli jsme zakoupit i zelenou a modrou barvu paprsku. 

Po opadu předvánoční nákupní špičky se ale dostupnost ukazovátek nevrátila a jejich 100% nedostatek trvá od nového roku. Celé to je obestřené záhadou. Žádná z asijských továren na laserová ukazovátka nehlásila za poslední dva roky výpadek ve výrobě. Takže veškerá výroba je evidentně pokryta 100% poptávkou neznámého nebo neznámých subjektů.

Pátrali jsme tedy dál.

U laserových projektorů prakticky přes 10 let výrobci řešili kvalitu, jednoduchost a spolehlivost laserových diod pro jednotlivé barvy. Zejména se zelenou byl dlouhou dobu problém. I toto byl důvod, proč výkonné laserové projektory stály i několikanásobky ceny projektorů s lampami.

Dnes, 1. dubna 2019, ale v Las Vegas začíná letošní CinemaCon, na kterém má jeden z velkých výrobců představit nové přímo revoluční modely svých laserových projektorů za revolučně nízké ceny. Zkusili jsme si obě skutečnosti dát dohromady. Nedostatek desítek tisíc laserových ukazovátek a nové laserové projektory za senzitivní ceny.

Další stopu jsme našli na místě, kde bychom ji nikdy vůbec nečekali. Na farmářském trhu. Farmářka Zdena Hnojná z Polabí nám nabídla svazečky ředkviček ze svého BIO skleníku, které ovšem byly svázány motouzkem a nikoliv zagumičkovány. Stačil krátký rozhovor, ve kterém si postěžovala, že ji vypadly dodávky gumiček z jejího oblíbeného čínského e-shopu.

Patrně se nyní ptáte po souvislosti. Vysvětlení je nasnadě. Jak nejlépe uchytit svazky jednotlivých laserových ukazovátek stejné barvy v lamphouse projektoru. Jednoduše. Stáhnout je právě gumičkami. Velkou poptávku po gumičkách od neznámého subjektu nám nepřímo potvrdil i jejich český výrobce, Staník&Kubrt s.r.o. S odkazem na obchodní tajemství nám ale odmítl prozradit identitu svého 100% odběratele.

Může být nedostatek laserových ukazovátek a gumiček na trhu jiné, nemyslíme si. V tento okamžik první návštěvníci CinemaConu v Las Vegas obdivují úžasný HDR obraz z nových cenově dostupných projektorů, v jehož útrobách se o projekční světlo starají tři svazky laserových ukazovátek stažených vždy několika gumičkami. Můžeme očekávat jejich frontální útok i na česká kina.

autor: Ondřej Beck