Barco AuroMAX a objektové zvukové formáty

V české kotlině se nám rozmohl takový nešvar. Zatím naštěstí jen v malém měřítku, ale je zde. Společnost Barco uvedl na trh nový typ zvukového procesoru s označením AuroMAX, který v rámci nového standardu SMTPE 2098-2 kromě základních mixů 5.1, 7.1 a Barco Auro 11.1 do budoucna nabídne podporu objektových zvukových systémů. A našel se zde jeden z integrátorů, který kinařům procesor nabízí s tím, že plně podporuje formát Dolby ATMOS. Jak nezpůsobit svému kinu škodu a nedostat se i do křížku se zákony? Čtěte náš článek…

Nejprve si ale budeme muset objasnit několik zásadních faktů, aby během čtení článku nedošlo k nějakým mylným intepretacím:

Společnost Barco i její české zastoupení, Nowatron Elektronik, spol. s r.o., při informování o novém zvukovém procesoru Barco AuroMAX nikde neuvádí, že procesor již plně podporuje Dolby ATMOS či DTS:X. Pouze uvádí, cituji z webu nowatron.cz: “AuroMax® je revoluční zvuková renderovací technologie, která kombinuje nejlepší vlastnosti objektově orientované technologie s trojrozměrným zvukovým formátem Auro 11.1 pro dosažení realistického zvukového zážitku. Prostorový audio procesor APX AuroMax® je hlavní složkou audiosystému AuroMax® a v budoucnu bude možné software rozšířit do jednoho standardizovaného formátu.”

Zvukový procesor Barco AuroMAX. Zdroj obrázku: Barco.com

Společnost Dolby vyvíjela objektový formát ATMOS cca 4 roky. Vývoj tedy stál nemalé peníze a společnost chce na formátu také vydělat. Proto je v celku pochopitelné, že mezinárodní patenty chrání formát i jeho značku minimálně po dobu 20 let. A po tuto dobu má společnost Dolby výsostné právo rozhodovat, kde, jak, za kolik a na jakém hardware její produkt bude používán.

U Barca tedy vyvinuli zvukový procesor, který má hardwarovou kapacitu i na to, aby přehrál některý z objektových zvukových systémů, avšak, jak je psáno “v budoucnu”. Neznamená to, že když procesor splňuje standard SMTPE 2098-2, že již automaticky Dolby ATMOS nebo DTS:X přehrává. A hlavně oba objektové systémy jsou chráněny ochrannou známkou. Nejsou žádný open source! K získání licence je kromě základního poplatku potřeba splnit i určité parametry požadované majiteli patentu. Tudíž Barco teprve vstoupí do jednání s firmou Dolby a DTS a až na základě těchto jednání bude možné nabízet Barco AuroMAX i pro přehrávání Dolby ATMOS nebo DTS:X. A to podle toho, jak jednotlivá jednání dopadnou. K tomu bude ale nutné splnit rozmístění reprosoustav, provést nastavení finálního zvuku a hlavně zaplatit licenci za objektový zvukový formát buď jednomu nebo druhému držiteli toho kterého patentu.

Ale v tuto chvíli si provozovatel kina kupuje zvukový procesor Barco AuroMAX pouze na formáty 5.1, 7.1 a Barco AURO 11.1. V Barco Auro 11.1 se tu a tam objeví ještě zvukový mix, kupříkladu v jarním hitu Avengers: Endgame.

Bohužel, v České republice se objevil jeden z integrátorů, který začal zvukový procesor Barco AuroMAX nabízet s tím, že již rovnou podporuje i objektový formát Dolby ATMOS. A první české kino si na základě této nabídky nechalo AuroMAX nainstalovat a to i včetně nových koncových zesilovačů a kabeláže. Dotyčné kino začalo ve svém programu veřejně inzerovat uvádění filmů ve formátu Dolby ATMOS a bohužel tím na sebe strhlo pozornost právníků zastupujících společnost Dolby za neoprávněné užívání její značky. Provozovatel kina se tak může dostat i do nezáviděníhodné situace, kdy může být sám vystaven trestnímů stíhání za zmařené investice z veřejných peněz, neboť se jednalo o městské kino.

Dle mého osobního názoru by veškerá odpovědnost měla jít za integrátorem, který při prodeji nového zvukového řetězce uvedl svého klienta v omyl. Integrátorské společnosti by měly být garantem, že nebude porušeno žádné patentové právo některého z výrobců techniky a software. Stejně jako je garantem pro distributory, že jimi nainstalovaná technika splní standard DCI a filmy na ní promítané se nedostanou do nepovolaných rukou žádné třetí osobě.

autor: Ondřej Beck