Multikino Galaxie na pražských Hájích dnes hraje naposledy

 V tuto chvíli dobíhají poslední představení v historii multiplexu Galaxie na pražských Hájích. Multikino od přelomu milénia provozovala nadnárodní společnost Cinema City, avšak jeho dějiny sahají zhruba do přelomu osmdesátých a devadesátých let. Galaxie byla prvním multikinem ve střední a východní Evropě a jednou se celá přestěhovala byť jen o několik desítek metrů. Co stojí za jejím koncem? Více v našem článku…

Když vystoupíte z metra ve stanici Háje a půjdete směrem k malému náměstíčku k multiplexu Galaxie, naleznete vlevo od vchodu do dnes končícího multikina vchod do velké vietnamské tržnice. Doporučuji vám do ní vstoupit a projít dozadu až do největší místnosti s nabídkou oblečení. Když se podíváte na protější stěnu, zjistíte, že na ní ještě visí panoramatické projekční plátno. Právě stojíte v nejstarším sále prvního kina Galaxie, které na Jižním Městě začalo hrát nejdříve jen jako jednosálové na přelomu 80. a 90. let minulého století. Šlo o běžné sídlištní kino, jakých bylo v Praze tou dobou několik.

Velká historie tohoto sálu začíná až v letech 1995-1996, kdy se v prvním patře přistavělo ještě sedm dalších menších kinosálů. Velký sál byl úplně jako první v České republice vybaven digitálním zvukovým systémem, Dolby Digital. V prvním patře na sálech 2 a 3 byl nainstalován čtyřkanálový Dolby Stereo SR. Také se jednalo o jedny z prvních instalací v Česku. Do té doby byly v českých kinosálech ke slyšení jen starší verze Dolby Stereo A. Ve zbylých sálech byl pak zvuk jen mono z Tesla AKT-216. Promítalo se samozřejmě z 35 mm filmů a oproti běžnému multiplexu měl každý sál svou vlastní projekční kabinu s dvojicí projektorů pro prolínání dílů, čili na provoz bylo potřeba několik promítačů na jedné směně, aby stíhali promítat všechny filmy současně. To znamenalo dosti vysoké náklady na provoz prvního českého multikina.

4. dubna 1996 se první multikino Galaxie v bývalém východním bloku otevřelo veřejnosti. V rámci otevření proběhla i česká premiéra komedie režiséra Zdeňka Tyce “Už”. Jediné multikino v Praze a v celé republice si velmi rychle našlo své diváky a v podstatě téměř každý večer měly všechny sály kompletně vyprodáno.

V roce 1999 byl otevřen první moderní multiplex v brněnské Olympii a na podzim 2000 hned tři v Praze. V Hostivaři, na Černém Mostě a ve Slovanském domě. Jednalo se už o moderní multikina s prostorovým digitálním zvukovým systémem na každém sále. “Stará” Galaxie okamžitě ztratila svoji konkurenceschopnost. Nový provozovatel, izraelská společnost Cinema City, zahájila výstavbu zcela nového multiplexu na volném prostranství vedle starého kina. Projekt obsahoval 9 sálů a provozovatel měl přání získat pro provoz i původní nejstarší panoramatický sál “staré” Galaxie. To se ale nepodařilo a z původního multikina se nejdříve stalo televizní studio, kde se točily například první epizody Ordinace v růžové zahradě, či semifinále prvních ročníků reality show Česko hledá superstar. Po té prostor získala společnost THESEA CZ a.s., která v přízemí v původním předsálí a na původním velkém sále provozuje již zmíněnou vietnamskou tržnici.

Nové multikino Cinema City Galaxie s devíti sály bylo otevřeno 28. června 2001. Čtyři největší sály byly vybaveny digitálním zvukem Dolby Digital. Pět menších pak Dolby Stereo SR. Takovou zajímavostí je, že projekt je převzat z Izraele a zcela kopíruje jedno místní multikino provozovatele Cinema City. S ohledem na bezpečnostní situaci by měl objekt vybudovaný v Izraeli vydržet útok palestinskou raketou a tuto vlastnost by měla mít i budova v Praze na Jižním Městě.

Takto vypadal plakát, který před 18 lety lákal diváky do "nové" Galaxie. Zdroj: Archiv autora.

Digitalizace ve standardu DCI byla zdlouhavější a probíhala pomalu. Největší sál byl digitalizován 1. července 2009 a poslední až na začátku října 2011. Dlouhá doba digitalizace byla dána ještě dostupností 35 mm filmových kopií a také opadnutím zájmu o periferní multikino díky dalším multiplexům na území Prahy. Ty nejlépe navštěvované byly samozřejmě digitalizované rychleji.

Během druhého desetiletí nového milénia dále klesala návštěvnost multikina Galaxie. V roce 2015 vyhrála společnost Cinema City výběrové řízení na nový multiplex ve výstavbě druhé etapy obchodního centra Chodov a 10. října 2017 zde otevřeli první 18 sálový megaplex v České republice. Již od počátku roku 2017 se objevovaly úvahy, že s otevřením nového megaplexu by mohla být uzavřena Galaxie pro nízkou návštěvnost. Při tiskové konferenci u příležitosti otevření megaplexu Chodov tuto variantu nevyloučil ani prezident CineWorld Group, Mooky Greidinger. V průběhu letošního roku se provozovatel, Cinema City, definitivně rozhodl, že posledním dnem v existenci multiplexu bude dnešní 18. září 2019.

Multiplex Galaxie není prvním moderním multiplexem, který v Praze ukončil svůj provoz pro malý divácký zájem. Prvním bylo před 11 lety jiné multikino s pěti sály provozovatele Cinema City v obchodním centru na Novodvorské. A pár let před tím to bylo poněkud méně vydařené čtyřsálové Minimultikino Modřany na Sofijském náměstí. To se ale bohužel kvalitním multiplexem vůbec nazvat nedalo.

Jako první oficiální médium, které o dnešním ukončení provozu multiplexu Galaxie oficiálně informovalo, byl zpravodajský kanál České televize ČT24. Provozovatel, Cinema City, se do této chvíle ke konci provozu vůbec oficiálně nevyjádřil. Tudíž ani nevíme, jaký bude další osud objektu multiplexu na Hájích. Jako nemovitost totiž patří dceřiné společnosti CineWorld a Cinema City, Global City RE Czech s.r.o. A v prvním poschodí má vedení Cinema City Czech s.r.o. své kanceláře a zároveň i své sídlo.

autor: Ondřej Beck