Varnsdorfská Panorama slaví 15 let od svého znovuotevření

Když se na přelomu 60. a 70. let minulého století stavěla v tehdejším Československu velká panoramatická kina, která často využívala i projekci ze 70 mm filmového pásu, objevilo se v republice několik projektů, které se kopírovaly a použily v hned několika městech. Jedno takové bylo otevřeno i ve Varnsdorfu ve Šluknovském výběžku. Po roce 1989 málem zaniklo a možná by jej potkala i demolice, avšak našla se skupina nadšenců, kteří kino pozvedli do jeho plné krásy. Více v našem článku…

Projekt Vojenských staveb z Bratislavy na 70 mm panoramatické kino se na území dnešního Česka se objevuje celkem dvakrát. Kromě zmíněného Varnsdorfu najdeme tento projekt ještě v Třinci, kde do dnešních dnů hraje pod názvem Kosmos. 

Ve Varnsdorfu bylo pod názvem Panorama otevřeno v roce 1971 a hrálo až do počátku devadesátých let, kdy jej zasáhlo několik negativních vlivů současně. Jednak nedostatek financí na provoz i údržbu původního provozovatele a k tomu masivní nástup domácího videa a po té soukromých televizí s velmi pestrou nabídkou, kdy každý téměř večer byla televizní premiéra filmu, který byl před rokem 1990 buď jen velmi omezeně nasazen v kinech nebo v oficiální distribuci na našem území vůbec nešel. Tuto situaci nepřežila většina tuzemských kin a udržela se jen některá a někde, kde byla vůle ze strany místní samosprávy a zároveň se našel provozovatel, který dovedl postavit zajímavou dramaturgii v kontrastu tehdejší nabídky videa, televize a rovněž kabelových stanic.

Zejména kvůli každoročnímu týdnu 70 mm filmů zrekonstruoval provozovatel plátno kina tak, aby maximálně vykrývalo celý portál a nabídlo divákům co největší obraz.

Město Varnsdorf začalo na přelomu tisíciletí řešit, co se zpustlou budovou kina. Do objektu dlouhodobě zatékalo a kromě základu hrubé stavby bylo zničené prakticky vše. Všechna řešení byla pro město nákladná a to včetně demolice. Naštěstí po roce 2000 přichází do města filmový nadšenec a majitel soukromé společnosti Elektroneon, Pavel Nejtek, který má o kino zájem a po úvodních jednáních odkupuje celý objekt za symbolickou jednu korunu. A za zhruba čtyři roky intenzivní rekonstrukce 5. února 2005 kino pod názvem Centrum-Panorama znovu otevírá veřejnosti.

Pro zájemce zde uvádíme odkaz na několik videí na kanálu Youtube, kde jsou vidět autentické záběry stavu kina po roce 2000 i rozhovory s Pavlem Nejtkem a tehdejším starostou města Varnsdorf:
Historie kina Centrum-Panorama Varnsdorf
Jak to vlastně bylo s kinem Centrum-Panorama Varnsdorf 

V současné době se v kině Centrum-Panorama koná vždy v první polovině května pravidelný Týden 70mm filmů, který spadá do programu přeshraničního filmového festivalu Nisa. Kino patřilo v roce 2009 mezi dvacítku prvních jednosálových biografů, které provedly digitalizaci ve standardu DCI. Nyní, po 11 letech, čeká kino nutná redigitalizace, kterou již požehnal dotací Státní fond kinematografie, ale provozovateli se ještě nepodařilo shromáždit dostatečný objem financí. Doufejme, že se mu to i díky dobrému jménu kina v rámci celého Ústeckého kraje velmi brzy podaří.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkaz:
Oficiální webové stránky kina Centrum-Panorama Varnsdorf

Zdroj obrázků: autor článku a web kina