Kinostat 2019 - statistiky návštěvností kin trochu jinak

 Postupně po celé Evropě se zavírají kina z důvodů karantény před pandemií Covid-19 a provozovatelé kin zažívají těžká období, kdy musí mít své biografy několik týdnů zavřené. Období bez představení můžeme využít i studiem programování a dramaturgie. V rámci vzdělávacího cyklu Nové kino vznikl i nový projekt zpracování statistik návštěvnosti s označením Kinostat 2019. Více v článku...

Kinostat 2019 nám sice nezobrazuje přesně návštěvnosti jednotlivých filmů v čase a v jednotlivých kinech. Na tyto údaje má v Česku monopol Unie filmových distributorů. Tvůrci Kinostatu 2019, Kateřina Vojkůvková, Petr Vítek a Tomáš Drahorád, zpracovali data z let 2015 až 2018 a pokusili se vytvořit modelový muster návštěvnosti diváků v kinech a multiplexech podle velikosti města, kina a jednotlivých žánrů filmů v závislosti na zmíněném čtyřletém období. 

Účelem Kinostatu 2019 má být odrazový můstek a pomůcka pro provozovatele kin při budoucím programování a odhadování návštěvnosti toho kterého filmového titulu. Máme filmy, které kiny pouze prošumí bez většího zámu diváků. Pak tituly, které jsou schopny vyprodat sály i po roce od nasazení. Určitě se všem vybaví Ženy v běhu nebo Bohemian Rhapsody. Hodně záleží na propagaci, kterou ve sdělovacích prostředcích zorganizuje samotný distributor. Jindy musí propagaci vykomunikovat sám provozovatel kina, nejčastěji pomocí sociálních sítí.

Jednotlivé materiály projektu Kinostat 2019 najdete přímo na našich stránkách v horní liště s nabídkou Kinostat 2019.

Jenom doufejme, že současná nutná karanténa nepotrvá příliš dlouho a že po obnovení provozu kin nebude divácký profil radikálněji pozměněn. Zejména po stránce znatelného poklesu kupní síly pro zbytné investice. 

-OB-