Kam ve stavu nouze vyrazit do kina?

 Náš nadpis zní přinejmenším šíleně. V dnešní době, ve stavu nouze, kdy se nesmí shlukovat kromě rodinných příslušníků a spolubydlících více, jak dvě osoby. Přes to ale do kina jít můžete. Samozřejmě symbolicky. Zůstáváte doma a film sledujete na displeji počítače nebo obrazovce televizoru. Jak to funguje? A jak se to liší od běžné televize nebo VoD služeb? Čtěte dál náš článek…

Když nehrozí žádná světová pandemie a kina normálně fungují, tak si vyberete v programu kino a film, který chcete vidět. Zakoupíte si online vstupenky. Vyrazíte, abyste v kině byli včas a nepřišli pozdě. Zakoupíte si občerstvení a usednete včas do sálu, abyste stihli začátek a viděli celý program.

Do kin se v současné době nesmí. Kina nehrají, nemají tržby, jejich budoucnost začíná být nejistá. Je potřeba je podpořit. Jak ale chodit do kina, když musíte být doma? Podle starého přísloví o hoře a Mohamedovi musí kino za vámi domů. Doma ale můžeme využívat nepřeberné množství VoD služeb, placených i zdarma. Ale opravdové kino u Vás doma bude fungovat jinak. Tedy předprodej skončí daný den hodinu před začátkem představení. Půl hodiny před začátkem představení získáte adresu URL, ze které se bude k vám domů vysílat stream. A v předem danou hodinu se začíná vysílat. Stream nemůžete přerušit, zapauzovat, ani vracet zpět, když si potřebujete pro něco odskočit. Jako ve skutečném kině.

První takovéto kino odstartovala skupina oblíbených “Aerokin”, tedy pražských Aero, Oko, Světozor, hradeckého Centrálu a brněnské Scaly, již minulý týden a to svým projektem “Moje kino Live - Spolu doma v kině”. A v posledních dnech se k nim přidala kina z Moravy, Metro 70 z Prostějova, či Metropol z Olomouce a pražské Boutique Cinema Přítomnost, které kvůli karanténě nestihlo ani slavnostní zahájení provozu.

Dnes se přidává Asociace provozovatelů kin se svým projektem “Vaše kino”, do kterého se přidala celá řada malých jednosálových kin, která nechtějí se založenýma rukama v klíně čekat, kam je osud zavěje.

Oba projekty fungují s pohledu diváka na podobném principu. Divák jde na webovou, stránku svého oblíbeného malého kina. Nikoliv multiplexu! Tam zjistí, jestli se jeho kino aktivně účastní některé této akce, či nikoliv, čímž se mj. v době krize pozná kvalita vedení kina i jeho zřizovatele. Pokud se vaše kino některé ze dvou akcí neúčastní, zkuste se porozhlédnout po jiných kinech na malých městech. Takže třeba diváci z Prahy si mohou zakoupit vstupenky do kina třeba až na Moravě a diváci z Moravy zase v kině někde v Čechách.  

Na stránce programu kina si vyberte film, den, čas a hodinu, kdy kino virtuálně navštívíte. Zakupte vstupenky. Zde se dozvíte, kterého ze dvou projektů se dané kino účastní...

U projektu “Moje kino Live - Spolu doma v kině” můžete zakoupit vstupenku v hodnotě od 100,- do 1.000,- Kč podle toho, jak chcete své oblíbené kino v těžké době podpořit. Pak sledujte vaší e-mailovou adresu, na kterou vám zhruba půl hodiny před začátkem představení přijde adresa URL, ze kterého se stream s filmem bude vysílat. Začíná se v přesně daný čas úvodním slovem lektora. Pak následuje hlavní film a po něm získáte odkaz na live chat s ostatními diváky, kde budete moci o filmu diskutovat.

U projektu “Vaše kino” obdržíte po zakoupení vstupenky jedinečný kód. 30 minut před zahájením projekce přejdete na webové stránky vasekino.cz, kam zadáte název kina a kód ze vstupenky a tím se vám otevře možnost sledovat v danou hodinu celé představení. Začíná se přesně v určený čas klasickým gongem, jaký se používal dříve v kinech.

Dnes večer nás v projektu “Moje kino Live - Spolu doma v kině” čeká večer s živou diskuzí s režisérem Vítem Klusákem o jeho dokumentu V síti.

Projekt “Vaše kino” startuje premiérou dokumentu “Afrikou na Pionýru” volně navazující na divácky veleúspěšné dokumenty Dana Přibáně o cestování s Trabanty po světě.

Tak dnes večer se virtuálně všichni potkáme ve svém kině!

autor: Ondřej Beck