Zaklínadlo dnešní pandemické doby - autokino

Jsme stále v situaci, kdy klasická kina nemohou ještě z epidemiologických důvodů uvítat své diváky a 49 dnů po zahájení omezení kulturních akcí diváci začínají lačnit po kolektivním kulturním zážitku a náhradní živé streamy videa prostřednictvím internetu do jejich domovů jim přestávají stačit. První signály dorazily z Německa, kde si prakticky ověřili, že původní formát autokina by nemusel být z epidemiologického hlediska vůbec nebezpečný. Mezi první české vlaštovky patřila autokina v Praze a v Klatovech a během týdne se po Česku s autokiny roztrhl pytel. Více v našem článku…

Dnešní doba v nouzovém stavu přináší velké množství zmatků. A tak Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje povolila autokino v Klatovech jen pod podmínkou, že diváci mohou být v autech maximálně po dvou, nesmí se prodávat občerstvení a posádka vozu nesmí vystoupit ani na WC, v Praze je k dispozici občerstvení s donáškou až do vozu a v případě potřeby je k dispozici i toaleta. A v Rychnově nad Kněžnou podle serveru novinky.cz místnímu pořadateli kulturních akcí hygiena Královehradeckého kraje autokino nepovolila vůbec.

V jiných městech se ale už hraje. O víkendu se rozzářily projekce na dvou místech na okraji Prahy i v Ústí nad Labem nebo v Ředhosšti na Litoměřicku.

V Praze začátkem dubna vyslal producent Karel Kratochvíl veřejně přes sociální sítě výzvu pro všechny umělce, kteří vinou karantény přišli o svá vystoupení a jsou tzv. volní, zda-li by neměli zájem se zúčastnit multižánrového festivalu, který by se konal formou “Drive-in”. Tedy že by diváci jejich vystoupení sledovali z bezpečí svých zaparkovaných aut. A na konci vystoupení, pokud by to umělcům nevadilo, se místo potlesku dočkají děkovného troubení aut.

Celý projekt dostal název “ArtParking” s podtitulem “Jediný drive-in multižánrový festival”. Vznikly dva prostory. Jednak dvorana mezi budovami 24 a 25 v Pražské tržnici v Holešovicích, která slouží pro divadelní a hudební vystoupení. A velká betonová plocha vedle Nákladového nádraží na Žižkově, kde vzniklo autokino s kapacitou kolem jednoho sta aut.

Autokino mělo včera večer, 27. dubna 2020, svoji premiéru uvedením oscarového filmu “Parazit” a my jsme na zahájení nemohli chybět. Přinášíme popis formou malé fotoreportáže...


Autokino v rámci festivalu ArtParking se nachází na velké betonové ploše vedle Nákladového nádraží Žižkov. Kapacita je kolem sta vozidel. Představení jsou vždy několik dnů dopředu vyprodaná. Cena "vjezdného" za jedno auto činí 438,- Kč. Diváci dostávají z LED stěny informace, jak je celá akce organizovaná. Nemají vycházet ze svých vozů. Se vstupným obdrželi telefonní čísla, kam mohou zavolat v případě technických problémů, například s příjmem zvuku. Nebo kam mohou poslat SMS s objednávkou na občerstvení. To je jim doneseno až do vozu a platba probíhá výhradně bezkontaktně. Diváci mohou vystoupit z vozu jen ve výjimečných situacích nebo na WC.

Základem autokina je LED stěna o rozměrech 12 x 5 metrů s aspektem Scope 2,35:1. Obraz je dostatečně jasný, takže se zde budou pořádat filmová představení i za denního světla. O prodloužených májových víkendech i dopolední představení pro rodiny s dětmi. 

Základem pro přenos zvuku do aut k divákům není klasický FM vysílač s malým výkonem, ale tzv. systém "Silent Disco". Podmínky pro přidělení vysílacího pásma FM od Českého telekomunikačního úřadu jsou časově i finančně nereálné. Silent Disco využívá jiná volná rádiová pásma, která využívají např. domácí bezdrátová sluchátka. Pouze je zde silnější emitor s dosahem kolem 500 metrů pro neomezené množství sluchátek jako přijímačů....

....Sluchátka by mohla v dnešní pandemické době být problémem. Proto je diváci dostávají zabalená ve vydezinfikovaném igelitovém sáčku a používají pouze 3,5 mm konektor jack k připojení do vstupu na svém autorádiu....

...Pokud autorádio diváka nemá 3,5 mm vstup, dostanou zapůjčen i malý reproduktor, který ke sluchátkům připojí jako k přijímači.

V první řadě stály také kabriolety. Filmová představení v autokině tak nejsou jen příležitostí se vydat za společným kulturním zážitkem z filmu, ale i jako taková malá Tuning Party.

O tom svědčí i nádherný model Cadillacu, ve kterém přijel na včerejší představení mladý pár, který se se svým vozem dostal do obležení všech přítomných novinářů. Cadillac se těšil většímu zájmu, než kdyby osobně přijel oscarový režisér uváděného Parazita, Pong Čun-ho.

Do areálu včera stála nekonečná řada aut zájemců. Všichni si museli zakoupit "vjezdenku" dopředu na internetu. Představení bylo již několik dnů beznadějně vyprodáno. 

Jak nám sdělil organizátor festivalu, Karel Kratochvíl, celý festival potrvá tak dlouho, jak dlouho bude trvat divácký zájem.

Festival má velkou řadu partnerů od majitelů pozemků, na kterých se pořádá, až po ministra kultury, Lubomíra Zaorálka, a radní pro kulturu hl. m. Prahy, Hanu Třeštíkovou.

Dramaturgem filmové části je společnost Aerofilms, která zde bude uvádět jak filmy ze své nabídky, tak i jiných distributorů.

 

autor textu i fotografií: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Webové stránky festivalu ArtParking 
Webové stránky dodavatele technologie pro ozvučení Silent Disco
Webové stránky dodavatele obrazové a zvukové technologie Tservis