Čtvrtý sál s RGB laserovým projektorem se rozzáří v Semilech

 "Jitřenka svítí". Pod tímto názvem byla v uplynulých týdnech provedena redigitalizace kina Jitřenka v Semilech. Provozovatel kina se rozhodl změnit původní projekt redigitalizace na nový lampový projektor na projektor se zdrojem projekčního světla RGB laser. V Jitřence se tak poprvé v ČR představuje nový RGB laserový model značky Barco. Více v našem reportu...

V semilské Jitřence instaloval dlouholetý integrátor, AV MEDIA, nový model RGB laserového projektoru Barco SP4K-12, který opět posouvá technologii dál, například progresivnější eliminací laserového třpytu (speckles). Proto si v Jitřence odvážně troufli do nového plátna, které je nově zvětšené na maximální možnosti portálu sálu na průměr 7,8 metru a nově vertikální maskování obrazu. Primárně má tedy plátno aspekt Flat, 1,85:1. Zároveň je postříbřené pro nový 3D systém s kruhovou polarizací DepthQ. Ten umožňuje divákům prodávat jednorázové brýle zavařené v sáčku, které si pak může ponechat na další 3D představení. Čištění Dolby a aktivních 3D brýlí v dnešní pandemické době si osobně nedokáži představit a myslím si, že jde o nereálnou věc.

Jako kinoserver byl použit nový model média bloku Dolby IMS-3000, který nabízí jak RAIDové pole s kapacitou cca 10 TB, tak obsahuje i zvukový procesor na zvukové formáty 5.1, Dolby Surround 7.1 a dokonce i Dolby ATMOS. Provozovatelé Jitřenky po ATMOSu ve svém kině hodně touží. Budeme jim držet palce, aby jej v dnešní složité pandemické době dokázali zafinancovat. V tuto chvíli je na sále Jitřenky k dispozici systém Dolby Surround 7.1.

Paradoxně provozovatelům kina Jitřenka pomohl nouzový stav, kdy se nemohly pořádat žádné kulturní akce. Spolu s integrátorem tak měli dost času vychytat i jemné detaily nového projekčního set s RGB laserovým zdrojem projekčního světla. Kupříkladu změnit barvu stěn v sále, aby byl eliminován křížový jev, který u původního projektoru s xenonovou lampou nebyl patrný.

Jitřenka znovu otevře své brány divákům v pondělí, 1. června 2020. Doufejme, že toto datum Covid-19 nezhatí.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky kina Jitřenka Semily
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI