Originální přechodná instalace DCI projektoru v Hodoníně

 Kino Svět v Hodoníně muselo přistoupit na rozsáhlou rekonstrukci včetně zásahu do základů samotné budovy. Práce začaly už v říjnu loňského roku a budou trvat až do konce zimy 2021. Zásadní představba Hodonínu přinese zcela nové kino, nově se dvěma sály ve standardu DCI, což bude znamenat i pestřejší program pro diváky. Město Hodonín by ale rok a půl bylo zcela bez kina a tak se město rozhodlo vytvořit přechodné provizorní kino v nedalekém kulturním domě. Aby byly splněny DCI standardy vznikla zcela originální instalace, která určitě stojí za pozornost. Více v našem článku...

V nedalekém kulturním domě přistoupil integrátor kina Svět, společnost Dcinema s.r.o., k velmi zajímavému řešení. Sál musí sloužit i pro další kulturní akce, tudíž musí být v relativně krátké době přestavitelný z filmových a divadelních představení na plesy nebo taneční zábavy. Zároveň nemá použitelnou projekční kabinu, pouze kabinu zvukaře, která se nenachází na hlavní ose sálu.

Proto bylo pro filmová představení ve standardu DCI nainstalováno do portálu hlediště stahovací plátno.

Oříškem bylo pak ozvučení sálu, neboť manipulace s velkými reprosoustavami za plátno byla nemožná. K ozvučení předního zvukového pole se využívají postranní původní reprosoustavy instalované přímo na portále hlediště, které jsou napájeny z mixážního pultu ve zvukové kabině. Na mixážním pultu je nastavená naprogramovaná ekvalizace pro filmový zvuk, kterou lze navolit stisknutím jedné předvolby. Slouží tak k reprodukci levého a pravého předního kanálu s centrálím v režimu "phantom". Filmové projekce rovněž využívají i místní dva subwoofery. Přidány byly pouze dva boční surroundy. Dvě řady reprosoustav na bočních stěnách pochází z původního kina a jsou přes koncové zesilovače napájeny přímo ze zvukového procesoru Dolby CP750. Zvuk pro přední zvukové pole je z audioprocesoru veden do zvukové kabiny

Nůžkový vytahovací závěs projektoru v Hodoníně. Zdroj obrázku: Dcinema s.r.o., Ing. Jiří Šamonil

Nejoriginálnějším řešením je pak umístění samotného projektoru NEC  NC1000 s integrovaným mediablokem jako kinoserverem. Ten je umístěn v odhlučněném boxu, jaké známe třeba z pražského kina Pilotů. Ten v Hodoníně je ale zavěšen na speciálním nůžkovém závěsu, který umožňuje s projektorem vertikální pohyb v rozsahu 7 metrů. U stropu je v pozici pro projekci a v případě potřeby servisu během několika málo minut sjede asi do výšky jednoho metru nad podlahou, takže se dá snadno servisovat. Například vyčištění filtrů nebo výměna lampy. 

Box na projektor v Hodoníně v manipulační pozici pro údržbu projekoru. Zdroj obrázku Dcinema s.r.o., Ing Jiří Šamonil

Projektor NEC NC1000 je nový a po dokončení rekonstrukce kina bude sloužit na malém sále. Na velkém sále pak hodonínské diváky čeká jedno veliké překvapení, ale to si prozradíme, až se bude blížit čas otevření. 

 

autor: Ondřej Beck