Tenet v českých kinech

Ledy se pohnuly! V minulém článku jsme si psali o odkládaných hollywoodských premiérách. Nyní si představíme první velký trhák, který se skutečně v našich kinech objeví. Jde o tolik očekávaný megahit Christophera Nolana, Tenet. V Evropě jej diváci budou moci vidět o celý týden dříve než ve Spojených státech. V jakých verzích se film objeví? Více v našem článku…

Tenet a IMAX Flora

Začneme hned tím nejočekávanějším. Poslední tři filmy Christophera Nolana se jako v jediném kině na starém kontinentě promítaly v pražském IMAXu v Cinema City Flora ze 70mm filmového pásu 15/70 IMAX. Řada fanoušků netrpělivě očekává, zdali i Tenet bude v pražském IMAXu promítán původní technologií, na kterou byl opět i primárně natáčen (65 mm negativ IMAX). Bohužel letos si budou muset fanouškové klasického formátu IMAX zaletět do Londýna do místního kina BFI IMAX. To je jediné místo v rámci Evropy, kde bude možné Tenet vidět z klasického filmového pásu IMAX 15/70. V Praze na Floře bude k vidění 2D verze digitálního IMAXu. Diváci tedy uvidí film v proměnném aspektu, ale jen 1,90:1 - 2,20:1 a jen v rozlišení 2x2K ve 2D.

Tenet a Dolby ATMOS

V této turbulentní pandemické době se snadno ukazuje, jak malý překlep může způsobit velkou dezinformaci. Diváci se nemohou dočkat prvního velkého blockbusteru po tak dlouhé době. Provozovatelé kin jsou zarytí do červených čísel a jakákoliv i náznaková negativní informace je může dostat do infarktových stavů. K tomu došlo, když se v seznamu filmů na webu Dolby objevilo v tabulce pouhé zaškrtnutí údaje o zvukovém mixu v Dolby ATMOS. Informace pak byla zveřejněna i v databázi IMDB, takže po vydání distribučního listu českým distributorem, společností Vertical Entertainment, propadli kinaři vlastnící systém Dolby ATMOS silně skepsi, když tento 3D zvukový formát ve specifikacích nenašli.

Jak se ale ukázalo, šlo o pouhý překlep na stránce Dolby. Christopher Nolan nechal Tenet stejně, jako své předchozí filmy, namíchat pouze do 5.1 zvukových kanálů.

Tenet a český dabing

Tento, nebojím se říct, hoax se rozšířil krátce po oznámení posledního datumu premiéry po sociálních sítích a způsobil nejednomu filmovému fanouškovi rozrušení, ba dokonce slabý záchvat panické úzkosti. Tato dezinformace byla záhy plně vyvrácena výše zmíněným distribučním listem.

Tenet v českých kinech

Jak tedy bude vypadat Tenet v českých kinech? Kromě speciálního DCP pro zmíněný IMAX v Praze na Floře bude promítán ze DCP se 4K rozlišením (Kina s 2K projektorem bez problémů obraz promítnou díky převodníku v kinoserveru) s aspektem, tedy poměrem stran, 2,20:1 a zvukovým mixem v 5.1. Minimální cena vstupenky do jednosálových kin byla distributorem doporučena na sumu 140,- Kč a prakticky všichni provozovatelé kin tuto cenu respektují a nikdo nejde pod ní.

Co je důležité na závěr: Diváci! Neodkládejte sledování Teneta až na Home Video z Blu-ray nebo VoD. Jděte a podpořte své kino! Je to velmi důležité a potřebné. Ať jde o multiplex nebo malé jednosálové kino na menším městě. Seberte se a vyražte do kina. Biografy obdržely od karanténních opatření citelnou ekonomickou ránu a potřebují vás!

A pokud jste zklamáni, že v českém IMAXu nepůjde 70mm verze, vyražte na ni do londýnského BFI IMAX. Nebo k našim rakouským sousedům do Lince, Salzburgu nebo nově Vídně, kde byly zprovozněny sály Dolby Cinema, na kterých můžete vidět film v nejvyšší možné kvalitě obrazového formátu Dolby Vision.

V každém případě běžte na Tenet do kina!

autor: Ondřej Beck

Zdroj obrázků: Vertical Entertainment