Kina nehrají, ale redigitalizují, třeba přerovská Hvězda

 V době lockdownu všech kin v rámci druhé vlny pandemie Covidu-19 by se zdálo, že se zcela zastavil svět. Že se do otevřeného kina ještě hodně dlouho nepodíváme a že většinu kin zničí VoD služby. Dnes vám rozsvítíme jasné světlo na konci tunelu. Některá kina, a není jich málo, využila odstávky k technickým upgradům vybavení. Dnes se podíváme do prvního z nich, které minulý týden dokončilo svoji redigitalizaci, do přerovské Hvězdy...

Integrátor kina, společnost AV MEDIA, zaměnila původní dosluhující téměř 11 let starý projektor Christie CP2000SB za nový model RGB laserového Christie CP4330-RGB se 4K nativním rozlišením.

Nový kinoserver je mediablok Dolby IMS3000 s integrovanou funkcí audioprocesoru. Tu zatím v Přerově nevyužijí, ale mají strýčka do budoucna, kdyby se rozhodli pro instalaci 3D zvuku Dolby ATMOS. Zvuk zde zatím bude původní 5.1 z původního zvukového procesoru Dolby CP650.

V přerovské Hvězdě se měnilo i plátno za nové postříbřené pro nový 3D systém DepthQ využívající princip kruhové polarizace. Diváci si tak za pár desetikorun zakoupí vlastní brýle, které si pak mohou do kina na 3D filmy nosit opakovaně. Odpadne tak pracná a nákladná operace s půjčováním drahých brýlí a jejich čištěním v myčce.

Osobně jsem zvědavý, jak si model projektoru Christie CP43330-RGB poradí s projekcí na postříbřené plátno, zdali se neobjeví efekt "speckle", který jsme na našem portálu začali nazývat laserovým třpytem. 

Takže už jen zbývá příznivá epidemiologická situace, abychom měli možnost vidět RGB laserovou projekci v přerovské Hvězdě na vlastní oči.

autor: Ondřej Beck

Zdroj fotografií: ing. Miloš Tourek, AV MEDIA

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky kina Hvězda v Přerově
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI

Technik společnosti AV MEDIA instaluje projektor Christie CP4330-RGB. Autor: ing. Miloš Tourek