Jubilejní dvacátý sál s Dolby ATMOS má Krnov

Před osmi lety byl v česku zprovoznen první sál s 3D zvukovým systémem Dolby ATMOS. V té době se jednalo o nový a ještě neetablovaný formát a provozovatel šel do určitého rizika promarněné nemalé investice, kdyby se formát neujal. K tomu naštěstí nedošlo a po počáteční opatrnosti začaly být postupně vybavovány další sály. Na začátku listopadu byl uprostřed lockdownu kin dokončen sál s pořadovým číslem 20. Nalezneme jej na východním úpatí Vlkodlačích hor, čili Jeseníků, v kině Mír v Krnově. Více v našem článku...

Krnovské kino Mír je známé po celé republice svoji jarní přehlídkou 70 mm filmů s názvem Krrr. Nyní pro digitální projekce nabídne svým divákům i třetí rozměr prostorového zvuku. 

Společnost AV MEDIA rozšířila na velkém 70 mm sále zvukový řetězec na Dolby ATMOS. Ten je zde nainstalován v konfiguraci 51.5 samostatných kanálů pro jednotlivé reprosoustavy v následujících dispozicích: 5 x přední repro 3-pás Bi-Amp, 3x přední SUB 2x18", 4x surround SUB 1x18", 46x surround.

Mír Krnov je první instalací Dolby ATMOS, která jako zvukový procesor využívá přímo nově instalovaný mediablok Dolby IMS3000 do stávajícího projektoru NEC NC3200S. Pro zachování zvuku z projektorů Meopta UM 35/70 pro festival Krrr je nainstalován Management distribuce zvuku DCI, Atmos, 35mm, 70mm, 16mm od výrobce QSC s označením QSC Core (digitální zvuková matice), která všechny zvukové výstupy, digitální i analogové, řídí centrálně i s možností on-line nastavení.

Součástí instalace Dolby ATMOS byla i rekonstrukce sálu a projekční kabiny včetně nové elektroinstalace. V sále musely proběhnout pro Dolby ATMOS i dílčí akustické úpravy. Od konce října je tak velký sál kina Mír připraven uvítat první diváky, takže už jen záleží na epidemické situaci, kdy nám hlídací psi dovolí začít chodit opět do kina. 

Také bude záležet na nabídce nových atraktivních titulů a také na tom, aby čeští distributoři dováželi filmy i s mixem pro Dolby ATMOS, což se mezi lockdowny první a druhé vlny Covidu-19 nedělo. Ono ani nebylo prakticky co dovážet. Ale z toho mála uvedu například úspěšný korejský film Parazit, držitele Oscara za nejlepší film roku 2019. Ten byl do ČR dovezen pouze se zvukem 5.1 i když měl zvukový mix v Dolby ATMOS k dispozici.

Tak si přejme, abychom měli po odeznění pandemie kina plná atraktivních titulů a s dostatkem contentu s mixem v Dolby ATMOS.

autor: Ondřej Beck

za snímky děkujeme ing. Milošovi Tourkovi z AV MEDIA

Relevantní odkaz:
Mapa kin v ČR vybavených zvukovým systémem Dolby ATMOS