Prostějovské Metro 70 redigitalizovalo na RGB laser

 Když se vrátíme do předcovidového období, tak v té době ještě Europa Cinemas vyhlašovala spolu s Film New Europe nejlepší kina měsíce. Za listopad 2019 titul získalo Metro 70 z Prostějova. Jedno z našich nejatkivnějších kin, které využívá své vybavení na maximum a tudíž se jejich první projekční set ve standardu DCI začal blížit ke konci své životnosti. A tak nastal čas na redigitalizaci...

V prostějovském Metru rovněž využili nucenou odstávku způsobenou pandemií Covidu-19, aby celý proces redigitalizace proběhl na 100% a bez přílišného spěchu. Redigitalizací se po půl roce vrací na český trh integrátorská společnost ATLEI, která byla až do 30. dubna 2020 výhradním dodavatelem projekční technologie Sony, kdy její výroba byla ukončena.

Do prostějovského Metra 70 integrátor dodal RGB laserový projektor Christie CP4330-RGB s integrovaným mediablokem Dolby IMS3000, který zatím plní funkci pouze kinoserveru. Jak naši pravidelní čtenáři ví, Dolby IMS3000 umí i funkci audioserveru pro formáty 5.1, Dolby Surround 7.1 a i Dolby ATMOS. To mají v Metru 70 jako strýčka do budoucnosti, kdyby se pro instalaci zvukového systému Dolby ATMOS rozhodli. Zvuk zde ale zatím zůstává původní s audioprocesorem DataSat AP20 do 7.1 kanálů s koncovými zesilovači Crovn a reprosoustavami JBL.

Z bezpečnostních důvodů se v kině rovněž museli vzdát poslední řady. RGB laserové projektory využívají laserové paprsky vyšší energetické třídy a každý z nich má přesně definovanou bezpečnostní zónu před svým objektivem, do které se nesmí žadný člověk ani předmět byť jen přiblížit. Diváci se ale nemusí bát. V nynější poslední řadě, dříve předposlední, jim již žádné nebezpečí nehrozí.

V kině Metro 70 požadovali zachování 3D stereoskopické projekce. Došlo zde k výměně i 3D technologie. Před objektiv se nyní automaticky po kolejničce představí aktivní polarizační filtr XPAND MS-210C2. Sál disponuje novým plátnem Harkness Clarus XC 170 MP podporující jednak správnou polarizaci, ale i korektní uniformitu obrazu a zároveň i potlačení laserového třpytu, speckles. Nyní si diváci budou 3D brýle kupovat ke vstupence za několik desetikorun a následně si je budou moci ponechat pro příští návštěvu 3D představení. S ohledem na současnou pandemickou dobu jde dle mého názoru o nejideálnější řešení.

Původní projekční set, projektor Christie CP2230 se serverem Doremi ShowWault, si kino ponechalo pro případné využití, třeba v letním kině nebo v jiných prostorách.

Teď si jen přát, aby pandemie umožnila co nejbližší otevření kin, aby si novou techniku mohli užít i diváci.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky kina Metro 70 Prostějov
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI