Před 20 lety začal vycházet FilmPUB.cz

 1. března 2001 se na českém internetu objevil nový e-zin zaměřený na film a vše kolem něj. Ten den ho viděla jen hrstka zasvěcených, ale za několik málo měsíců se díky spolupráci s tehdejším druhým největším portálem v Česku stal nejčtenějším internetovým médiem o filmu. Připomeňme si toto malé výročí...

U kolébky FilmPUBu stál tehdejší redaktor rádia City a grafik, Aleš Vykypěl, spolu se studentem, Tomášem Vyskočilem. Druhý jmenovaný se stal prvním šéfredaktorem. Stěžejním okamžikem pro nový e-zin bylo léto toho samého roku, kdy se podařilo spojení s portálem Atlas.cz. Ten byl v té době po Seznam.cz druhým největším českým internetovým portálem.

Tomáši Vyskočilovi se tehdy podařilo dát dohromady tým mladých začínajících filmových publicistů, u kterých byl potenciál, že se jednou stanou esy ve svém oboru. Pro FilmPUB ještě během svých studií psali Kamil Fila, Radomír D. Kokeš, Marek Žilka, Tomáš Chvála, Kateřina Grossmanová, Petr Cífka, Václav Rybář, Aleš Harazim a celá řada dalších.

Po Tomáši Vyskočilovi se pak šéfredaktorství postupně ujímali Václav Rybář, Marek Žilka a Aleš Harazim.

První verze domovské stránky FilmPub.cz po akvizici portálem Atlas.cz. Zdroj: DSL.cz

Éra FilmPUBu končí začátkem roku 2009, kdy byla po akvizici Atlasu.cz tehdejším vlastníkem portálu Centrum.cz, finanční skupinou Warburg Pincus, rozpuštěna celá redakce a doména začala odkazovat na jiné stránky v rámci portálu Centrum.cz. V roce 2013 odkoupila Centrum Holding Economia Zdeňka Bakaly a značka FilmPUB zde funguje dodnes. Doména FilmPUB.cz nemá již své vlastní webové stránky, ale dnes aktivně odkazuje na rubriku Kultura - film na portále Aktualne.cz.

Spoluzakladatel FilmPUBu, Tomáš Vyskočil, má za sebou několik úspěšných internetových startupů, jako např. seriálový lost.cz nebo edna.cz, a nyní se věnuje svému aktuálnímu dítku, portrálu Filmtoro.cz, který je primárně zaměřen na tématiku streamovacích VoD služeb a jejich dostupnosti na území ČR.

Autor: Ondřej Beck,
který také měl tu velkou čest být od roku 2001 členem týmu FilmPUB.cz