Espedeo Supra 5000 RGB+ poprvé fyzicky v ČR

Dnes odpoledne byl poprvé v České republice fyzicky představen nový model nejmenšího DCI projektoru čínské provenience, Espedeo Supra 5000 RGB+. Stalo se tak kvůli protiepidemickým opatřením na online technologickém semináři v rámci projektu Nové kino. Na čtyři desítky zájemců, převážně z řad provozovatelů kin, se online spojili s hradeckým kinem Centrál, kde byl projektor předveden na místním malém sále. Více v našem reportu…

Poprvé byl model projektoru oficiálně v ČR představen na Webináři "Virtuální kino" 22. listopadu 2020. Bylo představeno původní propagační video GDC Technology s českými titulky. Víc jsme o tomto projektoru v tu chvíli nevěděli. Ve čtvrtek, 13. května 2021, bylo možné projektor poprvé fyzicky vidět v českém kině. Dozvědět se poprvé podrobné technické specifikace a prohlédnout si jej ze všech stran alespoň prostřednictvím živého přenosu přes aplikaci Zoom.

Espedeo Supra 5000 RGB+ je DLP projektor určený pro nejmenší sály do šířky projekčního plátna 5 metrů. Může tedy posloužit jak na nejmenších sálech v kinech nebo multiplexech, ale třeba v hotelových saloncích, na výletních lodích nebo i u filmových nadšenců, kteří by zatoužili si doma hrát filmové premiéry z DCP. (Zajímalo by mě, zda-li by případný nadšenec, jenž by si vybudoval domácí DCI kino, dostával od českých distributorů i premiérový DCP Content a za jakých podmínek. Ale to není předmětem tohoto článku.)

Projektor je zatím nejmenší ze všech, kteří získali aprobaci DCI. Jako světelný zdroj je použit nový patent Laser-Phosphor (Laser s filtrem z luminoforu) s označením ALPD 4.0. S ním by měl dosáhnout barevný gamut až 99% rec2020, tedy velmi se blíží rozsahu plnohodnotného RGB laserového projektoru. Proto se také k tipu projektoru přidává označení RGB+. Projektor je vybaven DLP čipy s rozlišením 2K.

Jeho velikou přednostní je konstrukce a velikost, díky které se dá instalovat přímo do sálu a bez nutnosti protihlukového boxu. Projektor nepotřebuje chlazení. Uchladí se sám sadou ventilátorů, které hlukem nepřekročí 35 dB, tedy hluk menšího datového projektoru. Konstrukce projektoru je natolik sofistikovaná, že nám nikde z jeho těla neuniká žádné parazitní světlo, které by v sále mohlo rušit. Rozměry 472x801x275 mm (bez objektivu) a hmotnost jen 45 kg z něj činí zatím nejmenší projektor ve standardu DCI. Jádrem projektoru je média blok firmy GDC s diskovým polem s kapacitou 2 TB a integrovaným zvukovým procesorem pro 5.1 i 7.1 zvukových kanálů. Díky integraci těchto funkcí můžeme získat celý kompletní projekční set za velmi výhodnou cenu. Včetně reprosoustav a koncových zesilovačů by se orientační cena bez DPH mohla dostat i pod jeden milion korun.

Espedeo Supra 5000 RGB+. Zdroj obrázku: Red-dot.org

Espedeo Supra 5000 RGB+ představila dnes v Hradci Králové integrátorská společnost ALTEI.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkaz:
Propagační video projektoru na Youtube v českém znění