Letní kino Jihlava nabízí největší promítaný obraz v ČR

 Minulou sobotu zahájilo svůj provoz letní kino Heulos v Jihlavě. Město Jihlava obnovilo provoz starého letního kina v Březinových sadech vedle Zoologické zahrady. Kino nabízí největší promítaný obraz v Česku, byť projekční plátno je jen druhé největší v ČR po letním kině v Boskovicích. Jak je to možné a jaká technika je používaná k promítání? Více v našem článku…

Letní kino v Jihlavě nese název Heulos po celém údolí a výšině nad ním, kde se nalézá i stejnojmenný hrádek. Přírodní kino zde bylo vybudováno v roce 1951 a později bylo vybaveno druhým největším panoramatickým projekčním plátnem o šířce 31 metrů. Větší se nalézá už jen v Boskovicích, kde je plátno o celé čtyři metry na šířku větší. Zlatou érou letního kina byly Filmové festivaly pracujících pořádané v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. Po roce 1990 začal areál chátrat a ke svému využití jako letní koncertní a divadelní scény se vrátil až po roce 2000, kdy prošel rekonstrukcí. K funkci letního kina se amfiteátr vrátil na zkoušku na několik dnů loni v létě a letos byl již představen program na celou letní sezónu od 5. června až do 11. září.

Pro ukázku velikosti obrazu na plátně letního kina Heulos v aspektu Scope 2,35:1 byl použit snapshot z filmu Bohemian Rhapsody, film, který už v E-cinema hrát nelze. Autor snímku Jiří Šamonil.

Hrát se na Heulosu bude zhruba jednou týdně a za celou letošní sezónu se plánuje odehrát na 14 představení. Pořadatelem je statutární město Jihlava a provozovatelem letního kina Heulos je společnost D-cinema, která je již provozovatelem místního dvousálového kina Dukla, jehož je zároveň i integrátorem. Letní kino je vybaveno non-DCI projekčním setem, tedy jak se obecně říká, E-Cinema. Uvádí tedy filmy z Blu-ray disků nebo MP4, které distributoři nabízí pro veřejné projekce. Dlouholetá zkušenost ukazuje, že divákům dramaturgie sestavená ze starších titulů, které už kamenným kinem prošly, na letním kině nevadí a na film rádi zajdou znovu a nebo i poprvé, pokud jim film v klasickém kině utekl.

Základem projekčního setu je projektor NEC PX2000UL s RB laserovým zdrojem projekčního světla a se svítivostí až do 20.000 ANSI lm. Projektor bychom mohli nazvat datovým, neboť má nativní rozlišení WUXGA, 1920 x 1200 pixelů. Při tabulkovém kontrastním poměru až do 10.000:1 lze s projektorem získat i velice slušný obraz pro film. Díky tomu může být obrazem pokryto celé plátno, takže při aspektu 2,35:1 Scope je obraz široký 31 m.

Projektor NEC PX2000UL používaný na letním kině Heulos v Jihlave. Zdroj fotografie: sharpnecdisplays.eu

Na vysvětlenou, jak již zaznělo i výše. Největší plátno v ČR má letní kino Boskovice, se šířkou 35 m. Sice zde používají DCI projektor s nativním rozlišením 4K, avšak kvůli nižší svítivosti 15.000 ANSI lm mohou na největší české plátno promítat obraz pouze se šířkou 26 metrů.

Prvním filmem uvedeným v letním kině Heulos byly uplynulou sobotu Ženy v běhu. Tuto sobotu, 12. června, na diváky čeká Českými lvy oceněný Šarlatán.

Autor: Ondřej Beck

Děkuji Jiřímu Šamonilovi ze společnosti D-cinema s.r.o. za zaslané fotografie a materiály pro článek.

relevantní odkaz:
Stránky letního kina Heulos Jihlava včetně programu na celou sezónu