Čeští distributoři začínají zapomínat na Dolby ATMOS

Od tohoto čtvrtka jsou v Česku v provozu všechna kina včetně multiplexů. Tudíž je v provozu i všech 21 sálů v ČR vybavených 3D zvukovým systémem Dolby ATMOS. Bohužel, naši distributoři tak nějak pozapomněli, že tento formát v česku máme již docela zastoupen. V tuto chvíli jsou až do poloviny července oznámeny pouze dva tituly, které budou pro česká kina k dispozici s formátem Dolby ATMOS. Čtěte dál náš článek…

Když se na konci května po sedmiměsíčním lockdownu otevřela menší kina, hledalo si do nich cestu menší množství diváků, jak zhruba před rokem po prvním lockdownu. Pro provozovatele kin to znamenalo namísto úlevy ještě větší stres. Diváci musí v kinech dodržovat protiepidemická opatření. Musí se nechat testovat na Covid-19. Nemohou na sálech konzumovat občerstvení. Proto je potřeba každého dalšího pozitivního prvku, který je do kin naláká a vykompenzuje jim nepohodlí způsobená pandemií. A jedním je i 3D prostorový zvuk Dolby ATMOS. Ten sice můžeme mít i doma. I pro sluchátka v počítači, mobilu nebo tabletu, avšak to certifikovaným technikem firmy Dolby vybavený a kalibrovaný klasický kinosál nedokáže nikdy nahradit.

Ve čtvrtek se otevřely i multiplexy a s nimi se kromě artových a českých titulů dostanou do kin i očekávané hollywoodské novinky. A v Hollywoodu se zvukem Dolby ATMOS míchá už docela často. Připravil jsem malou tabulku všech filmů, které mají naplánovanou premiéru v českých kinech a které mají ohlášený zvukový mix v Dolby ATMOS:

Datum Distributor Titul Info o mixu v Dolby ATMOS
10. 6. 2021 Cinemart Tiché místo: část II Dolby ATMOS bude uveden v ČR
14. 6. 2021 Falcon Cruella Mix Dolby ATMOS v ČR ne (dabing 5.1 pro děti)
17. 6. 2021 Falcon Luca Mix Dolby ATMOS v ČR ne (dabing 5.1 pro děti)
17. 6. 2021 Cinemart Rychle a zběsile 9 Dolby ATMOS bude uveden v ČR
17. 6. 2021 Vertical Ent. Godzilla vs. Kong Mix Dolby ATMOS v ČR nebude uveden
24. 6. 2021 Vertical Ent. V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz Mix Dolby ATMOS v ČR nebude uveden
24. 6. 2021 Cinemart Divoký Spirit Mix Dolby ATMOS v ČR ne (dabing 5.1 pro děti)
24. 6. 2021 Cinemart Nikdo Mix Dolby ATMOS v ČR nebude uveden
1. 7.2021 Falcon Králíček Petr bere do zaječích Mix Dolby ATMOS v ČR ne (dabing 5.1 pro děti)
1. 7. 2021 Verticat Ent. Spirála strachu: Saw pokračuje Mix Dolby ATMOS v ČR nebude uveden
22. 7. 2021 Vertical Ent. Rozhněvaný muž Mix Dolby ATMOS v ČR nebude uveden
5. 8. 2021 Vertical Ent. Sebevražedný oddíl Mix Dolby ATMOS v ČR nebude uveden
       

Tabulka byla sestavena podle plánu premiér na stránkách ufd.cz a seznamu filmů s mixem Dolby ATMOS na stránce dolby.com. V tabulce máme modře označené tituly pro děti, u kterých distributor bude pořizovat nákladný český dabing, který je pro malé diváky nutností. Proto je zde vcelku pochopitelné, že investice do Dolby ATMOS by byla již dosti vysoká. U akčních a hororových titulů určených pro největší skupinu návštěvníků kin, mladé lidi od cca 16 do 30 let, je absence tohoto zvukového formátu už málo pochopitelná.

Do konce roku nás v českých kinech čekají zhruba dvě desítky titulů, které mají na stránkách dolby.com ohlášený mix Dolby ATMOS. Za ty nejznámější jmenuji G.I. Joe: Snake Eyes, Venom 2: Carnage přichází, rok odklásaná Duna, 18 měsíců odkládaný James Bond: No Time to Die, Ghostbusters: Afterlife, opět 18 měsíců odkládaný Top Gun: Maverick, nové zpracování muzikálu West Side Story, tentokrát pod režijní taktovkou Stevena Spielberga nebo další Spider-Man: No Way Home. U těchto všech titulů je velká neznámá, zdali budou v České republice uvedeny i ve zvukovém mixu Dolby ATMOS. Doufejme, že ano!

Ptali jsme se českého zástupce Warner Bros., společnosti Vertical Entertainment s.r.o., proč nebude do ČR dovezeno DCP i s Dolby ATMOS pro očekávaný titul “V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz”. Odpověděl nám Sales Analyst společnosti Vertical Entertainment s.r.o., pan Martin Mudr: “Objednání Atmosu nám nebylo umožněno a tudíž nebude.”. Kým nebylo objednání Dolby ATMOS umožněno, jsme se z emailu již nedozvěděli.

V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz v Českých kinech bohužel v Dolby ATMOS neuslyšíme. Zdroj obrázků: Warner Bros. a dolby.com 

Přitom z jiných zdrojů víme, že lokální distributoři si u nových titulů objednávají distribuční kopie jako takovou stavebnici “Lego”. Velcí distributoři jim samozřejmě nebrání, jestli si objednají jen základní kopie v DCP se zvukem 5.1 či 7.1, jestli si přiobjednají i DCP s Dolby ATMOS, DCP pro IMAX nebo DCP pro 4DX sály. Velcí distributoři těm lokálním nikterak nebrání v objednání jakékoliv kopie daného titulu pro ten který prémiový formát. Jen tím samozřejmě na faktuře přibude X položek navíc a celková suma za daný titul bude vyšší.

Už jsem uvedl, že v ČR máme k dnešnímu dni v provozu 21 kinosálů s Dolby ATMOS. Když bychom hrubým odhadem vyčíslili, o kolik víc se muselo do každého sálu investovat oproti ozvučení 7.1, vyšlo by nám velmi hrubým odhadem kolem 1,5 milionů korun na jeden sál. Dvacet jedna sálů zhruba dělá přes 30 milionů korun. Kromě promarněné investice je tu i rozdíl od západu Evropy, kde se většina titulů v Dolby ATMOS uvádět bude.

Navíc, byť jsme si výše řekli, že Dolby ATMOS v kinosále nenahradíme, tak velké VoD streamovací služby pro svá nejdražší předplatné Dolby ATMOS nabízí. V tomto úhlu pohledu se dle mého názoru jedná o políček na tvář všem provozovatelům kin vybavených tímto zvukovým formátem. Uvádíme aktuální mapu kin vybavených zvukovým systémem Dolby ATMOS.

Doufejme, že se jedná o nějakou postcovidovou epizodu. Doufejme, že se nejedná o nějakou formu postcovidových úspor našich distributorů. Pokud by se jednalo o nějaký dlouhodobější trend, bylo by na čase, aby se provozovatelé kin vybavených Dolby ATMOS začali nějakým hlasitějším způsobem ozývat.

Autor: Ondřej Beck