Jedno z nejkrásnějších kin v Česku redigitalizuje

 Centrum Panorama Varnsdorf bylo jedno z prvních jednosálových kin, které již na sklonku roku 2009 úspěšně digitalizovalo ve standardu DCI. A  místním divákům mohlo tak nabídnout premiéru tehdejšího velmi očekávaného blockbusteru Avatar. Když odečteme celkem 10 měsíců obou lockdownů kina, tak po 10 letech je již třeba kino redigitalizovat. Jaké bude mít Panorama vybavení nyní, čtěte v našem článku...

Kino Panorama je původní 70 mm kino z roku 1971, které bylo postaveno podle projektu, který se v tehdejším Československu použil na celkem třech místech. Originální sál ve tvaru sférického trojúhelníku se samonosnou střechou tak můžeme najít ještě jako kino Kosmos v Třinci nebo Panorex ve slovenské Nové Dubnici. Za půlstoletí doznala kina určitých změn. Základní tvar konstrukce jim ale zůstal. Nejvíce zůstal původnímu kinu podobný třinecký Kosmos. Panorex v Nové Dubnici nyní prochází velkou rekonstrukcí, která jej ale z kina přestaví na víceúčelový kulturní sál, čímž přijde o svoji hlavní devízu, veliké širokoúhlé panoramatické plátno. Nejdále pokročili v rekonstrukčních pracech ve Varnsdorfu.

Pavel Nejtek, majitel firmy Elektroneon a zároveň dvacet let i majitel kina Panorama, svůj kulturní stánek zajistil druhou kuželovitou střechou, která chrání původní vzácnou samonostou před zatékáním dešťové vody. K foyer přistavěl restauraci z pizzerií a noční klub Filmpoint. V plánu má i rekonstrukci hotelu, který je přímou součástí kina. Ve vlastním sále, ve kterém v dobách mimo pandemii Covidu pořádá 70 mm Weekendy v rámci přeshraničního festivalu Nisa, zvětšil širokoúhlé plátno na maximální možné rozměry přední části sálu.

Integrátor kina, společnost AV  MEDIA, do sálu v příštím týdnu dodá projektor Christie CP4230 s nativním rozlišením 4K napojeném na médiablok Dolby IMS-3000 a s novým zvukový procesorem Dolby CP950 tak, aby bylo zachováno i ozvučení pro funkční 70 mm filmovou projekci. V sále bude zachován i původní 3D systém Dolby a to kvůli klasickému bílému plátnu. 70 mm projekce by se příliš nevyrovnala s hotspotem ze stříbrného metalického plátna pro systémy na bázi kruhové polarizace.

Původní DCI set, projektor Christie CP2000-SB s kinoserverem Doremi DCP-2000 kino neopouští a na letní měsíce bude instalován ve dvoraně areálu jako kino letní. Panorama tak může hrát filmové premiéry i pod širým nebem.

autor: Ondřej Beck 

fotografie: web kina a autor článku

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky Centrum Panorama Varnsdorf
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI