Hradecký Centrál má druhý sál DCI, pověstnou garsonku

Garsonka v královehradeckém kině Centrál je už celou řadu let pojmem, jak u jednosálového kina využít prostor, který sloužil původně k úplně jinému účelu. Alternativní malý kinosál, který rozšiřuje dramaturgii kina o minoritní tituly pro vyhraněnější publikum, či plní funkci reprízového sálu. Od tohoto pondělka je plně ve standardu DCI se zcela novým modelem projektoru nového výrobce, první instalací v Česku. Více v našem článku...

Espedeo Supra 5000 je DLP projektor s nativním rozlišením 2K určený pro nejmenší sály nebo alternativní prostory. Pracuje s novou technologií zdroje projekčního světla na bázi modrého laseru a filtru z luminoforu (Phospor Laser) s označením ALPD 4.0, který má dosahovat až 99% rec2020 color gamut, tedy se téměř má tabulkově blížit k RGB laserovým projektorům s HDR. Projektor má minimální hlučnost, asi jen do 45 dB, a 100% je vyřešena izolace parazitního světla, takže se dá bez problémů instalovat přímo do sálu na strop.

Zdroj obrázku oficiální web výrobce projektoru.

Jeho čínský výrobce jej představil teprve před rokem a za jeho design obdržel cenu RedDot. Do Garsonky v hradeckém Centrálu ji nainstaloval zdejší integrátor, společnost ALTEI. Espedeo má od firmy GDC vlastní integrovaný mediablok s 2 TB diskovým polem, který zároveň funguje i jako 5.1 audio procesor.

Zadní část projektoru po odkrytí ochraného panelu s mediablokem od GDC. Zdroj obrázku oficiální web výrobce projektoru.

Společnost Espedeo nabízí pro projektor i vlastní 3D stereoskopický systém na bázi představeného aktivního filtru s kruhovou polarizací, avšak v Garsonce i s ohledem na dramaturgii Centrálu se bez 3D hravě obejdou.

Autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky projektoru Espedeo Supra-5000
Oficiální stránky kina Central Hradec Králové
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI