Liberecká Varšava je konečně DCI

 V těchto dnech se dočkalo své digitální projekce ve standardu DCI 113 let staré kino Varšava v Liberci. Kdo sleduje osud tohoto kina, ví, že si prochází velmi dlouhou a trnitou cestou. Jde o poslední jednosálové kino v Liberci hrající vedle dvou multiplexů. Zprovoznění projekce ve standardu DCI tak uzavírá jednu etapu trnité cesty k plnohodnotnému biografu. Více v našem článku...

Současná budova kina Varšava pochází z roku 1922, kdy byla otevřena na místě původního objektu jednopatrové budovy se sálem. Kino neslo pak několik názvů podle aktuální politické situace, až bylo v 60. letech minulého století přejmenováno na Varšavu a tento název má dodnes.

Kritické okamžiky začalo kino zažívat od roku 2008, kdy se v Liberci otevřelo první multikino CineStar a město přestalo mít důvod kino dotovat. To bylo uzavřeno a majitel začal hledat kupce objektu. Proti se ale postavila skupinka nadšenců, která v r. 2012 založila občanské sdružení Zachraňme kino Varšava. Avšak za čtyři roky nestarání se o objekt městem došlo ke znatelnému zpustnutí. Zejména pak popraskáním a prosáknutím vody, následkem čehož se do obložení sálu dostala nebezpečná plíseň. To tak muselo být komplet sanováno, jak se říká, až na cihlu.

Nadšenci zrekonstruovali foyer s kavárnou, avšak sálu stále chybí obložení. Z menších finančních obnosů a darů postupně získali osvětlovací těleza, novou dřevěnou podlahu a krásné sedačky z Divadla F. X. Šaldy.

S digitalizací se zároveň od začátku října rozjela crowdfundingová kampaň na serveru HitHit. Integrátorská rodinná firma Haškovců, KES, do kina nainstalovala repasovanou techniku, projektor Barco DP2K-20C napojený na starší osvědčený kinoserver Doremi DCP2000. Přízemí kina je ozvučeno v 7.1 zvukových kanálech. Na balkóně surroundové reproduktory přibydou podle výsledků crownfundingové kampaně.

Program naleznete na webových stránkách kina uvedených v odkazech níže.

Autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky kina Varšava Liberec
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI