Nový úsporný modulární DCI projektor Sharp NEC pro malé a střední sály

 Skoro čtvrt roku jsme pro vás neměli žádnou novinku. Covid zastavil čas nejen u výrobců, ale i u provozovatelů kin. Není divu. Tržby i přes vysokou nabídku filmových titulů jsou někdy i pod polovinou průměru předcovidové doby z podzimu r. 2019. Některé země nechaly svá kina raději uzavřená, např. Slovensko. Je tedy pochopitelné, že se kina do redigitalizací ani nehrnula a větší investice si ponechala až na lepší časy. Společnost Sharp, jež loni uspěšně odkoupila divizi projektorů NEC, zkusila toto období rozčísnout nabídkou zcela nového modulárního DCI projektoru...

Sharp NEC představil nový model projektoru s modrým laserem a luminoforním (phosphor) filtrem s označením NC1843ML pro malé a střední sály s šířkou plátna do 19 metrů. Projektor navazuje na nabídku konkurenčního modelu Espedeo Supra 5000 RGB+, který je k dispozici i u českých integrátorů od jara loňského roku. Má ale velkou novinku. Je modulární a provozovatel kina si ho v principu může nechat postavit na míru tak, aby si nekupoval zbytečné části, které by ve svém kině nevyužil.

Může si vybrat Lightengine s DLP čipy s nativním rozlišením 2K nebo 4K. Může si vybrat ze tří laser-phosphor zdrojů projekčního světla s 18.000, 20.000 a 24.500 ANSI lumeny podle velikosti projekčního plátna. Projektor nepotřebuje odtah na chlazení, které je řešeno interně v uzavřeném systému a minimálně zamezuje průniku prachu, takže by měl mít minimální požadavky na údržbu. Životnost laserového zdroje se odhaduje až na 50 tisíc hodin. 

Výrobce se tak jasně snažil uvést do výroby projektor s minimálními náklady na provoz a údržbu, což v dnešní době, kdy kinům naskakují poplatky za energie troj a vícenásobně, bude asi pro jejich provozovatele to nejzajímavější. 

Sharp NEC zachoval stejně, jako společnost Christie, nabídku všech tří typů DCI projektorů. Jak s klasickými lampami, tak laser-luminoforem (phosphor) až po RGB laser. Společnost Barco už svoji nabídku projektorů ve standardu DCI zredukovala a v dnešní době si u ní můžeme zakoupit už pouze projektory z řady SMART s RGB laserovým zdrojem projekčního světla.

Autor: Ondřej Beck

Zdroj obrázků: Sharp NEC

Relevantní odkaz: stránka výrobce projektoru