Podbrdská Liteň hrála na půjčený set DCI, nyní již jej vlastní

 Městys Liteň se nalézá asi 30 km jihozápadně od Prahy. Vyznavači železnice jej znají díky jedinému nádraží v úvrati ve Středočeském kraji. Část dětství zde strávil spisovatel Svatopluk Čech a dospělého života operní diva a herečka Jarmila Novotná. Za posledních 12 let reálného socialismu zde v tehdejší akzi Z vybudovali kulturní dům, v jehož sále fungovalo a dnes opět funguje i kino...

Také v Litni museli řešit přechod z 35 mm filmové distribuce na digitální projekci. Bohužel zde i nějakou dobu filmy nehráli, až v červenci 2019 se podařilo obnovit provoz společenského sálu pro filmová a divadelní představení. Na projekci filmů zde nejdříve sloužil projektor E-Cinema a v listopadu téhož roku se podařilo opatřit do pronájmu od integrátorské společnosti AV MEDIA repasovaný projektor Christie CP2000-ZX s kinoserverem Doremi DCP-2000, vše doplněné o rovněž repasované ozvučení Dolby Surround 7.1.

Kino se pak přehouplo přes oba lockdowny a minulý rok úspěšně obnovilo na začátku léta provoz, který vyvrcholil odkoupením celého DCI řetězce do majetku městyse. 

Kino hraje v dramaturgickém profilu 4 dny v týdnu, středa, pátek, sobota a neděle, převážně po dvou představeních, od 17 hodin dětské či rodinné filmy a od 19 hodin pro dospělé nebo akční i pro starší děti a dorost. To je dle mého názoru ideální model pro městys s necelými 1.200 obyvateli.

Nesmíme zapomenout i na spádovost okolních obcí. Nejbližší kino ve standardu DCI je v Řevnicích s podobným herním profilem. Ale v neděli zde hrají už jen výjimečně. Druhé trochu vzdálenější kino ve standardu DCI se nachází až v Berouně. Ale jihozápadním směrem až k Jincům nebo Lochovicím žádné premiérové kino není, takže potenciál diváků, ideálně s vlastním vozem, je zde dosti velký.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky Kina a divadla Liteň
Facebookové stránky Kina a divadla Liteň
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI