Další dvě redigitalizace DCI na projektory s RGB laserem

 V průběhu podzimu další dvě česká kina vyměnila svojí již dosluhující techniku za novou. A v obou případech provozovatelé sáhli po modelech projektorů s novými zdroji projekčního světla, RGB lasery. Stalo se tak v kinech Crystal v České Lípě a na velkém sále jihlavského kina Dukla. Více v našem reportu...

U obou výměn techniky stála integrátorská společnost AV MEDIA, která do České Lípy dodala model RGB laserového projektoru Christie CP4415-RGB s mediablokem Dolby IMS-3000 s celkem 6 TB diskovým polem. S laserem přešlo kino Crystal i na nový systém 3D DepthQ, kvůli kterému bylo nutné vyměnit projekční plátno za metalické Harkness PWT 140. Provozovateli ale odpadá čištění nákladných brýlí, které šly i snadno poškodit. Nyní si divák kupuje za několik desetikorun svoje v uzavřeném sáčku, které si pak může nostit na další 3D představení. Zvuk na sále Crystalu byl povýšen na Dolby Surround 7.1. Projekční set získal i nový scaler pro připojení alternativních zdrojů videa.

Na velkém sále jihlavské Dukly byl nainstalován SMART RGB projektor Barco SP4K-12 rovněž s novým mediablokem, Dolby IMS-3000. S příchodem nového projektoru se v jihlavské Dukle i s ohledem na dramaturgické zaměření odklonili od 3D a plátno vyměnili za nové, Harkness Matt Preview, na kterém bude minimálně patrný laserový třpyt (Speckle). Ostatně u této nejnovější generace projektorů je laserový třpyt pro laika prakticky neznatelný a najde jej jen zkušený divák, když tzv. ví, co má v obraze vidět. S novým plátnem získal velký sál Dukly Jihlava i nové maskování a automatizaci projekce, což přispěje i k jednoduššímu odbavování Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, jehož je dvousálové kino Dukla středobodem. 

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky kina Crystal v České Lípě
Oficiální stránky kina Dukla v Jihlavě
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI