Po třech letech se opět otevírá 4. okruh dotací SFKMG

 Prakticky po třech letech se konečně otevírá dotační výzva 4. okruhu "technický rozvoj a modernizace" Státního fondu kinematografie. Po uplynulé dva covidové roky se výzva neotevírala. Místo ní proběhla mimořádná výzva na Projekty zaměřené na výzkum a inovace v proměňujícím se prostředí audiovize, která sloužila jako pomoc pro celý filmový trh paralyzovaný pandemií. Letos tedy mohou kinaři opět žádat o podporu pro digitalizaci, redigitalizaci, případně obměnu dalšího technického vybavení sloužícího přímo k uvádění filmů v kině...

Aktuální výzvu se všemi potřebnými informacemi a formuláři ke stažení naleznete zde na oficiálních stránkách SFKMG. Lhůta po podávání žádostí je od dnešního dne, 27. května 2022 a trvá měsíc do 27. června 2022. Rozdělovat se bude ze sumy 12 miliónů korun.

Výzva přichází v pravý čas, jelikož nám za tři roky zestárla v kinech celá řada projekčních setů ještě z první vlny digitalizace a nachýlil se jejich čas na výměnu.

Bohužel se ale zároveň objevila i ekonomická krize způsobená extrémně vysokou inflací zapříčiněnou astronomickým růstem cen energií. Nejen, že kina budou mít i několikanásobně vyšší náklady na provoz, ale v nejbližších měsících hrozí  rapidní pokles divácké návštěvnosti kvůli dramatickému propadu kupní síly obyvatelstva. 

A dle mého názoru budeme opět potřebovat od Státního fondu kinematografie nový mimořádný dotační okruh na podporu kinematografického trhu. Od dotace nákladů na drahé energie po dotace na vstupné diváků, kteří si již nebudou moci dovolit zbytnou investici v podobě návštěvy kina. Třeba formou podpor školních představení nebo projekcí pro seniory.

autor: Ondřej Beck