Praha bude mít opět po čase prestižní zobrazovací technologii

 Nebude to ani IMAX Laser v Cinema City na Floře, ani nikdo z dalších provozovatelů multiplexů nezakoupil pro Prahu formát Dolby Cinema. Odbor kultury pražského magistrátu včera přiklepnul své kulturně vzdělávací organizaci, které je zřizovatelem, Planetum, přímo astronomickou sumu, 250 miliónů korun, na pořízení nejmodernějšího zobrazovacího systému pro pražské planetárium. Nový systém bude zprovozněn o rok dříve, než v například v Las Vegas. Čtěte dále v našem článku...

Jedná se o nejmodernější systém pracující s lehkými panely LED, kterými je osázena polokulovitá plocha. V případě pražského planetária je to kopule o průměru 23,5 metru, což jej řadí k jednomu z největších planetárií v Evropě.

Tento podzim proběhne výběrové řízení z několika světových výrobců, kteří tento systém LED zobrazovačů nabízí. Příští rok na jaře se planetárium uzavře na zhruba půl roku, aby přibližně na podzim uvítalo první diváky nového systému. Praha bude jedním z prvních planetátií, která bude LED kopulí vybavena. První budou menší kopule v Dubaji a v Osace, které se v tuto chvíli teprve instalují. A velký dóm v Las Vegas o průměru přes sto metrů, provozovaný promotérem Carnegie Hall, bude otevřen až v roce 2024.  

Tzv. astronomický sál pražského planetária, kde bude nový systém LED instalován. Uprostřed vidíme optickomechanické planetárium Zeiss Cosmorama a šestice projetorů Sony SXRD je rovnoměrně rozmístěna za modrou stěnou pod okrajem projekční kopule. Zdroj obrázku: Facebook Planetum

Panely s jednotlivými LED diodami jsou navíc perforované jako průzvučné projekční plátno, takže se za ně dají krásně instalovat reprosoustavy. Můžeme si je detailně prohlédnout v prezentačním videu jednoho z výrobců, Evans & Shuterland. Je to zcela odlišná technologie, než jakou známe z již instalovaných LED panelů v kinech, což jsou rovné LED moduly, ze kterých se dá poskládat výsledná obrazovka, avšak reprosoustavy za ně neumístíme.

Jak uvádí jeden z výrobců, který bude ve výběrovém řízení osloven, LED kopule má minimálně 8K rozlišení a samozřejmě podle průměru a počtu LED panelů může rapidně zvyšovat. Nabízí HDR, vysoký dynamický rozsah obrazu tak, aby třeba noční obloha byla opravdu dokonale tmavá.

Společnost Evans & Shuterland otevřela jako první prezentační LED kopuli pro případné zájemce. Pokud ji chcete vidět, musíte se vydat až do Číny. Kopule je zajímavá tím, že je otočená o 90°. V pražském planetáriu bude ale instalována klasicky vodorovně. Zdroj obrázku: Evans & Shuterland.

V takovém planetáriu se pak nebudou uvádět pořady pouze s astronomickou tématikou. LED kopule je univerzální obrazovka, na které lze uvést prakticky cokoliv. A velcí producenti již nyní nabízí pestrou nabídku fulldome dokumentů a vzdělávacích programů z nejrůznějších oborů. Pořady pro nové planetárium si chtějí produkovat i pracovníci Planetum sami. A třeba loňská fulldome performance pro Signal Festival dokazuje, že patří ke světové špičce.

Technologie v pražském planetáriu byly modernizovány naposledy v roce 2014, kdy byl stávající systém SkySkan Definity rozšířen na projekci ze šestice 4K SXRD projektorů Sony, jenž na konci roku 2019, už za pouhých 5 let, dosáhly konce své životnosti. Bylo nutné je v řádech miliónů korun nechat repasovat, aby planetárium mohlo vůbec dál fungovat. Optickomechanické planetárium Zeiss Cosmorama ukončilo svůj provoz začátkem tohoto roku. Ne, že by nefungovalo, ale na vzdělávací instituci 21. století umělo promítat jen model hvězdné oblohy, jak ji můžeme vidět jen z naší Země a to je už opravdu málo. 

Výrobci tyto nové LED panely zatím nabízí pouze pro kopule, ale já osobně si myslím, že toto je ta správná cesta redigitalizace za dalších cca 10 let, kdy budeme opět v kinech měnit nyní instalované projektory. Samozřejmě by nešlo o zobrazovací kopule. Panely s LED se dají snadno poskládat i do rovné nebo prohnuté obrazovky jako velké panoramatické projekční plátno.

Celý vývoj kolem LED projekce v pražském Planetum budeme nadále sledovat a průběžně vás informovat o novinkách.

autor Ondřej Beck

Relevantní odkaz:
stránky Planetum Praha