Tip na letošní dovolenou: CinemaTour

Letní prázdniny jsou nejčastějším obdobím, kdy lidé vyrážejí na dovolenou do nejrůznějších konců světa, či jen naší republiky. Někomu stačí celou dobu ležet u vody, jiný zase vyhledává nějaké to poznání. A pro filmové fanoušky máme malý tip. V angličtině se tomu říká CinemaTour, tedy putování po kinech, ať již v cizině nebo v našich končinách. Nabídneme vám několik tipů. Více v našem článku…

Možná vám to připadá divné. Do kina chodíme v místě svého bydliště během roku, tak proč bychom měli chodit i o dovolené. Ale na druhou stranu jsme omezeni jen na standard kina či kin v okolí našeho domova. A návštěvou jiného kina můžeme posoudit, jaké to v našem okolí nabízí kvalitu obrazu a zvuku a hlavně atmosféry, kterou v něm můžeme zažít. Vzpomínám ještě na konec devadesátých let, kdy se vraceli moji přátelé a známí z cest po západní Evropě a USA a často jejich největším zážitkem byla kromě historických památek či přírodních monumentů i návštěva kina IMAX. A tak začneme formátem IMAX.

IMAX Laser

O několik let později přišla kina IMAX i do bývalých zemí východního bloku, ale na začátku druhého desetiletí byla všechna digitalizována a to hlavně z ekonomických důvodů. Skalní fanouškové IMAXu nesli tuto změnu s nevolí a částečně jim dal za pravdu i režisér Christopher Nolan, který natáčel svoje filmy na 65 mm filmový negativ IMAX a jeho zásluhou byly na několika sálech IMAX ve světě znovu uvedeny z klasického 70 mm filmového pásu tohoto formátu. V té době se mezi vyvolené sály zařadil i jediný IMAX v Praze v Cinema City na Floře. A v těch letech, 2012, 2014 a 2017, kdy se zde Nolanova novinka hrála v klasickém “15/70” IMAX, se do Prahy sjížděli filmoví fandové i ze sousedních zemí Evropy, kde takové štěstí neměli. S titulem Dunkerk ale toto privilegium v roce 2017 skončilo. Další Nolanův film, Tenet, který rovněž měl k dispozici i 70 mm kopie IMAX, byl v Praze uveden pouze v digitální verzi IMAX.

Největší sál IMAX na světě v Leonbergu u Stuttgartu s plátnem o šířce 38,2 metru. IMAX v Praze na Floře má šířku pouhých 23,8 metru. Zdroj obrázku: cinematreasures.org

Po roce 2015 začala společnost IMAX vybavovat svoje kina ve světě RGB laserovými projektory, které podstatně zvyšují obrazovou kvalitu a vrací jí na úroveň 70 mm projekce. V barevné hloubce RGB laser dokonce 70 mm pás překonává. RGB laserové projekce IMAX jsou ale znatelně nákladnější než klasický IMAX Xenon, tedy s projektory, kde zdroj projekčního světla obstarávají xenonové lampy, a tak za 7 let se ze zhruba 1500 sálů IMAX po celém světě nainstaloval RGB laser přibližně jen ve dvou stovkách kin. V Praze na Floře máme zatím smůlu a nějaký ten rok ji ještě mít budeme. Ale pokud máte namířeno na dovolenou za hranice k naším sousedům, tak zde laserový IMAX můžete navštívit.

IMAX Laser nalezneme ve Vídni, Grazu, Berlíně a dalších městech, ale pokud už byste se pro CinemaTour za IMAX Laserem rozhodli, určitě bych vám doporučil největší kino IMAX na světě, které bylo loni na konci září otevřeno v Leonbergu kousek od Stuttgartu. Jeho projekční plátno má šířku přes 38 metrů a překonává tak asi o 5 metrů i bývalé největší kino IMAX na světě v australském Sydney. Prezentační video největšího kina IMAX na světě najdete zde na serveru Youtube.

Dolby Cinema

Dolby Cinema je dalším TOP prémiovým formátem digitálního kina a na našem e-zinu jsme si o ni již v minulosti psali. Jde o kino, které kombinuje zvukový formát Dolby ATMOS s obrazovým HDR Dolby Vision. K zobrazení pak využívá dvojici projektorů Christie Eclypse, které jejich výrobce konstruoval primárně pro planetária pro jejich ideální podání černé a jsou konstruované přímo pro použití systému Dolby Vision. Společnost Dolby se pak podílí i na projektování sálů, aby nabízely divákům maximální pohodlí a luxus při sledování filmů. Vybudování a samotný provoz sálu Dolby Cinema je vysoce nákladný, nákladnější než IMAX Laser, a proto se zatím v Evropě objevují jen v zemích s nejvyšší kupní silou obyvatelstva. Proto je v ČR zatím nenajdeme a neobjevíme je ani v žádné jiné bývalé zemi komunistického bloku. Dolby Cinema nemá tak obří plátna, jako IMAX. Spíše jako běžná panoramatická kina. Kvalitu ale klade na vysoký dynamický rozsah obrazu formátu Dolby Vision, který je mezi různými systémy HDR tabulkovým rekordmanem.

Sál Dolby Cinema v rakouském Linci. Zdroj obrázku: Facebooková stránka Cineplexx Linz

Nejbližší sály s Dolby Cinema nalezneme v Rakousku ve Vídni, Linzi a Salzburgu nebo v Německu v Mnichově. Na konci roku by se další německý sál s Dolby Cinema měl otevřít v Hamburgu.

Filmová dovolená v Česku

Když se řekne prázdniny a film, tak se všem nejspíše vybaví Karlovarský filmový festival a Letní filmová škola v Uherském Hradišti, kam se sjíždí naprostá většina filmových fandů. Proto se o těchto dvou akcích ani nebudeme dále zmiňovat. Našim cílem budou malá kina, která jsou něčím zajímavá. Mají špičkovou technickou kvalitu, mnohdy na vyšší úrovni, jak některé multiplexy, a přitom v nich zaplatíte na jedné vstupence i o 70 až 80 korun méně. Takže filmová zastávka na vaší dovolené vám například umožní vidět film, který vám ve vašem kině utekl a zrovna to které kino na menším městě jej může ještě reprízovat. A navíc za podstatně příznivější vstupné

Na případnou otázku, čím mohou být kina na menších městech zajímavější, jak v těch velkých, bych hned jako příklad uvedl Brno, kde shodou nejrůznějších komunálně-politických procesů došlo k tomu, že ve druhém největším městě ČR monopolně operuje ve dvou svých multikinech pouze jeden provozovatel. Moravská metropole tak dodnes nemá jediný sál s 3D zvukovým systémem Dolby ATMOS. A tak pozvánka do některého kina s Dolby ATMOS je pro Brněnské filmové fajnšmekry na prvním místě.

Mapa kinosálů vybavených 3D zvukovým systémem Dolby ATMOS v České republice.

A jak vidíme na naší mapě, tak nejblíže mají brněnští diváci pro svoji CinemaTour za Dolby ATMOS do Hodonína nebo dokonce do dvou sálů dvou různých provozovatelů multikin v Olomouci nebo do Žďáru nad Sázavou. V Hodoníně či ve Žďáru se jedná o malé městské kino s již zmiňovaným zásadně levnějším vstupném v řádech více desetikorun. Vyjmenujme si je podle abecedy názvů měst České Budějovice - Kotva, Hodonín - Svět, Jičín - Biograf Český Ráj, Kolín - Kino 99, Krnov - Mír, Lomnice nad Popelkou - Kino, Šumperk - Oko, Žďár nad Sázavou - Vysočina.

Sál Biografu Český Ráj v Jičíně. Jednoho s nejmodernějších kin v České republice vybaveného 3D zvukovým formátem Dolby ATMOS. Zdroj obrázku: kzmj.cz

Ostatní sál s Dolby ATMOS nalezneme již v multiplexech a tam už si zaplatíme za vstupné vyšší sumu. České Budějovice - CineStar Igy Centrum, Liberec - CineStar, Olomouc - Premiere Cinemas, - Cinemaxx, Ostrava - CineStar, Plzeň CineStar, Praha - CineStar Anděl, - CineStar Černý Most, - Premiere Cinemas Hostivař, - Cinema City Chodov, Teplice - Premiere Cinemas a Zlín - Golden Apple.

Avšak Dolby ATMOS nemusí být nutně podmínkou k návštěvě hodně zajímavého kina. Dalšími velmi atraktivními kinosály pro dokonalý filmový zážitek mohou být původní panoramatická, zejména 70 mm kina, z přelomu 60. a 70. let minulého století. Pokud se dožila současné doby a byla úspěšně zdigitalizována, jedná se o nejlepší sály pro velkolepý filmový zážitek. A na rozdíl od Prahy, kde ze dvou původních 70 mm sálů už fyzicky neexistuje ani jeden, jich celou řadu nejdeme ještě v krajských i okresních městech.

Sál 70 mm kina Centrum Panorama ve Varnsdorfu. Jednoho ze dvou českých kin, které kromě moderního digitálního standardu DCI umí promítat i klasický 70 mm filmový formát. Zdroj obrázku: centrumpanorama.cz

V Česku se dochovalo celkem 19 kin, postavených nebo upravených původně na 70 mm panoramatickou projekci, které nyní hrají digitálně. Dvě z nich patří do populární sítě tzv. “Aerokin”, brněnská Scala a Centrál v Hradci Králové. Další pak nalezneme v Děčíně Sněžník, ve Varnsdorfu Panoramu, v Litoměřicích Mír, na Kladně Hutník. A zpět na sever Čech. Zde máme kina Radnice 70 v Jablonci nad Nisou, Kino 70 v Novém Městě nad Metují, 70 mm kino v Jilemnici nebo Biograf Na špici v Hořicích. Škoda jen, že přestavbou na víceúčelový sál přišlo Kino 70 v Dobrušce o svoje velké panoramatické plátno.

A přesuneme se na Moravu a začneme od severu. Oko v Šumperku a Mír v Krnově. Tato kina už tady zazněla v souvislosti s vybavením formátem Dolby ATMOS. Další krásná panoramatická kina nalezneme ve Slezku, Lunu v Ostravě a Centrum v Havířově. A budeme se vracet přes Hanou a Hvězdu v Přerově, Metropol v Olomouci a Metro 70 v Prostějově až po Panoramu v Kyjově.

Kino Metro 70 v Prostějově. Další z možných cílů vaší letní CinemaTour. Zdroj obrázku: metro70.cz

A kdybychom zmiňovali jen 70 mm kina, tak bychom ukřivdili těm dalším z celkem 242 jedno, dvou či třísálových malých kin, které mají digitální standard DCI. A ukřivdili bychom i kinům vybavených jen E-Cinema a to převážně těm letním, kde můžete zažít film zase trochu jinak.

Rekordman letních kin. Letní kino v Boskovicích má plátno o velikosti 32 x 14 metrů. Zdroj obrázku: kulturaboskovice.cz

Náš článek nemohl pojmout všech asi 790 kin, které za loňský rok 2021 odehrála alespoň jedno představení. Měl být ale motivací, že lze třeba jen jeden večer o dovolené strávit jinak než v zahradní restauraci nebo u ohně.

A na závěr bych Vás chtěl poprosit, podělte se s námi se zážitky z návštěv zajímavých kin. Ať už šlo o pozitivní nebo negativní zkušenost. Můžete psát jak zde pod článek nebo na naši facebookovou stránku.

autor Ondřej Beck