Novinky v DCI projektorech - léto 2022
Letní čas a období letošního srpna, kdy v kinech nemáme příliš silných titulů, využijeme, abychom se porozhlédli, co je v oboru nového. Některé novinky jsme vám přinesli již začátkem roku. Jiné jsou čerstvé jen několik málo týdnů. Začneme podle jednotlivých výrobců…
Novinky Sharp - NEC jsme vám představili hned po Novém roce. Výrobce připravil projektor NC1843ML jako stavebnici, kde si můžeme zvolit jak Lightengine s nativním rozlišením 2K nebo 4K, tak i ze tří zdrojů laserových zdrojů na bázi modrého laseru a rotujícího filtru z luminoforu (Laser-Phosphor) se svítivostí 18.000, 20.000 a 24.500 ANSI lumenů podle velikosti projekčního plátna. Řada modelů projektorů NC18xx se rozrostla ještě o modely NC1802ML a NC1803ML s tím, že u těchto modelů lze opět zvolit mezi výše zmíněnými třemi B laserovýmy moduly, avšak nativní rozlišení projektorů už zůstává jen 2K.
NEC NC1843ML. Zdroj obrázku: necdisplay.com
Sharp - NEC už před lety zcela opustil výrobu RGB laserových projektorů a ve svém portfoliu má ještě původní osvědčené modely s lampami a laserové s modrým a s modro červeným laserem s rotujícím luminoforem jako filtrem pro výsledné získání kondenzovaného bílého světla.
Nový čínský výrobce Espedeo stále nabízí ve spolupráci s firmou GDC pouze jeden projektor Supra-5000 s 2K nativním rozlišením a s modrým laserem a rotujícím luminoforem jako zdrojem projekčního světla. Rozrostla se ale nabídka příslušenství pro něj o dva aktivní polarizační filtry pro 3D stereoskopickou projekci. Oba se pohybují po speciální kolejnici před projektorem a automaticky se přesouvají před objektiv v okamžiku začátku 3D projekce. Filtry nesou označení PM-2000A a PM-2000B s tím, že filtr “B” by měl navíc zvládat i HFR 3D projekce s framerate 48 a 60 fps.
Espedeo Supra-5000 s polarizaním filtrem Espedeo PM-2000B. Zdroj obrázku: espedeo.com
O radikálních změnách u firmy Barco jsme vás informovali již na naší facebookové stránce. Barco zredukovala svoji nabídku ze tří sérií na jednu jedinou, Smart Cinema Projectors s RGB laserovými zdroji projekčního světla. Zcela tak skončila série s xenonovými lampami i s modrými a modro-červenými lasery s rotujícím filtrem z luminoforu. Barco nabízí v této sérii celkem 15 modelů se svítivostmi od 6000 až do 52000 ANSI lumenů. Prvních šest “nejmenších” projektorů má nativní rozlišení pouze 2K, zbytek pak už 4K.
Vsuvka pro zajímavost: Společnost Barco rovněž spolupracuje na výrobě dvou typů RGB laserových projektorů pro kina IMAX s označením IMAX GT Laser a IMAX Commercial Laser s tím, že set GT umožňuje pomocí anamorfní předsádky na projekčních objektivech promítat i původní aspekt 70 mm filmů IMAX 1,43:1. Nevýhodou IMAX GT je používání systému nové generace barevného posunu Dolby pro 3D zobrazení, což vyžaduje logistiku vracení a čištění drahých 3D brýlí. IMAX Commercial Laser už pracuje s polarizací obrazu ve 3D pro levné polarizační brýle, avšak umožňuje pouze nový aspekt IMAX 1,9:1.
A dostáváme se k poslednímu výrobci DCI techniky, společnosti Christie. Zde máme novinek nejvíce, tak začneme popořadě.
Návrat ke kořenům bychom mohli nazvat novou řadu projektorů, které mají na konci svého typového označení zkratku “XE”. Ta znamená obchodní název Xenolite pro novou řadu DCI projektorů využívajících jako zdroj projekčního světla xenonové lampy. Ty tentokrát dodává pod svoji značkou přímo Christie. Napájení těchto lamp řídí systém společnosti Christie CineLife, který řídí u RGB laserových projektorů správně barevné podání obrazu. U Xenolite má na starosti korekci ztráty jasu s přibývajícími provozními hodinami lampy i korekce změny celkového barevného podání. Ne, že by oba jevy zcela eliminoval, ale snižuje jejich efekt až o 50% ve srovnání s běžnými projektory s xenonovými lampami.
Christie CP4420-Xe. Zdroj obrázku: christiedigital.com
V řadě Xenolite Christie zatím nabízí dva modely projektorů, CP2420-Xe a CP4420-Xe. Oba modely jsou totožné pro lampy o výkonu 2 a 3kW, oba mají maximální svítivost 22000 ANSI lumenů a jsou určeny pro plátna do 21,3 metrů šířky. Nižší model se ale základně dodává s nativním rozlišením 2K, které se dá rozšířit na 4K. Vyšší model je již se 4K nativním rozlišením a nabízí i možnost 4K HFR s framerate do 120 fps ve 2D a 60 fps ve 3D 4K. Řada projektorů Xe je určena pro kina, kde z nejrůznějších důvodů nejde nasadit RGB laserový projektor.
Ale ani v případě RGB laserových projektorů u Christie nezaháleli. Máme tu dva nové modely, Christie CP4425-RGB a CP4435-RGB, oba s nativním 4K rozlišením, mají vylepšenou verzi ovládacího software CineLife+. CP4435-RGB je díky výkonu do 35000 ANSI lumenů určen pro sály do šířky plátna kolem 27 metrů. Nižší model s 26000 ANSI lumeny je pro menší sály s maximální šířkou plátna 24,5 metru.
Christie Mystique Cinema kamera určená pro automatickou kalibraci duální projekce. Zdroj obrázku: christiedigital.com
Další novinkou firmy Christie je nový systém pro automatickou kalibraci duální projekce s názvem Mystique Cinema. Podobný nástroj dříve nabízely jen velké systémy jako např. IMAX Digital. U duálních projekcí se kalibrace musely provádět často a ručně. Nyní pomocí kalibrační kamery snímající projekční plátno lze například jednou denně před zahájením první projekce spustit automatickou kalibraci.
autor: Ondřej Beck
- Pro psaní komentářů se přihlašte