Po letech opět do multiplexů za symbolické vstupné

 V uplynulých týdnech jsme vám na naší facebookové stránce přinesli informace o veleúspěšné akci s názvem National Cinema Day ve Velké Británii a USA či Kinofest v Německu, kdy všechna kina hrála jeden den za vstupné pouhých 5,- €, 5,- ₤ či 5,- $. Nyní, po několika letech zapřířčiněných Covidovou epidemií, se akce vrací i do českých multiplexů. Tuto neděli, 25. září, prakticky všechna česká multikina budou hrát i za 30% běžného vstupného. Podrobnosti v našem reportu...

V řetězci Cinema City je o levné neděli 25. září základní vstupné na 2D film je 60,- Kč, avšak tato cena je podmíněna vlastnictvím klubové karty Cinema City. Bez ní bude vstupenka o dvacet korun dražší. S klubovou kartou vás vyjde 3D Avatar v IMAXu na 110,- Kč, bez ní opět o 20,- Kč dráž. K tomu nutno připočítat 30,- Kč za jednorázové 3D IMAX brýle. I do 4DX sálů se podíváte levněji. Od 160,- Kč s klubovou kartou na 2D. Bohužel, Cinema City bude při nákupu vstupenek online vybírat i o levné neděli nevratný poplatek 19,- Kč za každou vstupenku. Online rezervace totiž na ten nejsou umožněny. (Provozovatel řetězce tak na diváka přenáší poplatek za platební transakci kartou, ale oficiálně to nazývá poplatek za nadstandart, že nemusíte stát ve frontě.)

Podstatně jednodušeji pro diváka akci pojali v řetězci CineStar a musím vyseknout poklonu, že zde provozovatel opravdu pochopil princip akce zpřístupnit divákům základní i prémiové formáty za dvě ceny. Za 60,- Kč pro diváky s klubovou kartou CineStar a za 80,- Kč bez klubové karty. A tyto dvě ceny platí na 2D, 3D (zde si budete jen muset přikoupit jednorázové 3D brýle), na filmy s Dolby ATMOS i do luxusního sálu Theatre de Lux v Praze na Černém Mostě, kam běžně stojí vstupenka 329,- Kč. V tomto sále bude o levné neděli pouze jedno jediné představení Jana Žižky v anglickém Dolby ATMOS od 20:00. (Toto osobně chápu, protože sál je vybaven luxusními a částečně polohovatelnými sedačkami z umělé kůže a z odpoledních nájezdů kop dětiček se sladkými pokrmy a nožíky s rybičkami by mohly odnést znatelnou újmu.) Jediné dva sály CineStaru, kde levná neděle neplatí a je zde plné vstupné, jsou dva sály Gold Class v Praze na Andělu.

Tři multiplexy Premiere Cinemas v Praze Hostivaři, v Olomouci Na Šantovce a v Teplicích pojaly akci ještě jednodušeji. Sice tato kina nabízí divákům věrnostní kartu, ale v neděli, 25. září, budou všechny vstupenky s kartou i bez ní, na 2D, 3D, na Dolby ATMOS stát 69,- Kč. (Na 3D si opět budete muset navíc dokoupit 3D brýle po 15,- Kč za kus.)

Ve Zlíně v multiplexu Golden Apple Cinema i v Malém kině ještě akce nebyla oficiálně oznámena, ale z cen vstupenek v online prodejním systému lze odvodit, že 2D filmy budou za 70,- Kč a 3D nebo Jan Žižka v Dolby ATMOS za 100,- Kč.

V malých jednosálových kinech tato akce neprobíhá, pouze v českých multiplexech. Je to na druhou stranu škoda, protože v úvodu zmíněné akce ve Velké Británii i v USA zahrnovaly jak multiplexy tak i jednosálová kina. Hlavním účelem bylo za znatelně snížené vstupné připomenout široké veřejnosti nezastupitelnou roli kina v podání filmového zážitku ve srovnání se streamovacími službami, které mnohdy diváci sledují třeba jen na maličkých displejích mobilních telefonů. Takže tuto skutečnost berme jako hozenou rukavici do příštího ročníku i pro provozovatele malých kin.

autor: Ondřej Beck