Jedna špatná a jedna dobrá zpráva z pražských kin

Jak to tak bývá, s koncem roku se sešlo několik zásadních informací, tentokrát jde o pražská kina. Abych nebyl pesimistický, tak přidám i jednu dobrou zprávu, kterou jste možná již zaznamenali na naší facebookové stránce. Velký celoevropský úspěch jednoho pražského triplexu. Avšak před tím ta zpráva špatná. Jedno dvousálové kino 23. prosince hraje naposledy. Více v našem článku…

Nejdříve ta špatná zpráva…

Atlas na Florenci, za reálného socialismu do roku 1989 hrálo pod názvem Sokolovo, bylo kino, které bylo zprovozněno v suterénu bankovního domu v roce 1942. Architekty byli František Josef Stalmach a Jan Hanuš Svoboda, kteří byli žáky věhlasného profesora Josefa Gočára. Kino po roce 1948 hrálo pod názvem Sokolovo, podle ulice, ze které se později stala severojižní magistrála. Po roce 1989 se vrátilo k původnímu názvu Atlas. Když v roce 1994 muselo z technických důvodů ukončit svůj provoz nejslavnější pražské 70 mm kino Alfa, byla zvuková technika pro Dolby Stereo s procesorem Dolby CP200 a s koncovými zesilovači a reprosoustavami zn. Dynacord přestěhována právě do kina Atlas.

Velký sál kina Atlas. Foto: autor článku

Toto veškeré vybavení ale vzalo za své, když se v srpnu 2002 do celého objektu dostala tisíciletá povodeň a kino se ocitlo až 10 metrů pod vodou. To jej již provozovala společnost Hollywood Classic Entertainment, která tak musela přistoupit k tříleté zásadní rekonstrukci, kdy se podařilo z objektu vytvořit dvousálové kino. K původnímu sálu přibyl ještě malý sál, který v té době měl originální instalaci dvou zrcadel, jež směrovala promítaný obraz z 35 mm projektoru v kabině, která se nacházela nikoliv vzadu, ale na levé straně sálu.

Po roce 2010 prošlo kino digitalizací ve standardu DCI. Na malém sále se s ukončením 35 mm filmové distribuce zrcadla již nepoužívala. DCI projektor Christie CP2210 byl umístěn klasicky na zadní straně v zabezpečeném boxu přístupném ze schodiště kina. Byla to tak první Boothless instalace v českých kinech.

V roce 2013 začala kino provozovat společnost Cinemart Plus, která provedla dílčí rekonstrukce, které hlavně kavárně v přízemí vrátily původní vzhled z doby dokončení stavby.

V prosinci 2022 se provozovatel již nedohodl se současným majitelem budovy na podmínkách pronájmu a k 31. prosinci 2022 v objektu končí. Poslední den, kdy bude možné do kina Atlas zajít na filmové představení, bude pátek, 23. prosince 2022. Pak již bude docházet k vyklízení prostor.

A ta dobrá zpráva…

Kino Pilotů ve Vršovicích pochází ze 30. let 20. století, ale první představení na místní zahradě, jako letní kino, se datují někdy k roku 1908. Jednalo se o klasický sál s balkonem, který státní Filmový podnik Hl. m. Prahy držel, jako svůj poslední objekt až do svého zániku a v posledních letech existence firmy sloužil jako sklad navezené techniky z jiných zrušených kin.

Velký sál kina Pilotů. Foto: autor článku

V roce 2015 se prostoru ujali manželé Macolovi se svojí společností Mimesis. Původní objekt sálu s balkonem stavebně upravili na dva sály vedle sebe s kapacitou 84 a 70 míst. První se strmější elevací hlediště, takže pod ním vznikl průchod do druhého sálu a prostor pro digitální projekční kabinu. Oba sály jsou vybaveny DCI Boothless projekcí, kdy projektory visí zavěšeny v odhlučněných boxech u stropu sálu. Kino bylo zprovozněno 4. března 2016.

V prostoru foyer pod vstupem s barem a pokladnou kina vznikl o pár let později třetí malý sál se standardem E-Cinema s pouhou kapacitou 16 míst.

Začátkem prosince proběhlo v Paříži setkání členů Europa Cinemas, kde kino Pilotů obdrželo prestižní cenu za nejlepší program za rok 2022. Je to zásluha hlavně Alžběty Macolové, která kino programuje a která myslí jak na náročnější diváky tak i na hlavní proud. Do Pilotů tak můžete v současnosti zajít jak na film Il Boemo, který byl natočen v místní produkci Jana Macoly, tak i na druhého Avatara.

Když se podíváme na program kina, tak máme dojem, že se díváme na nabídku menšího multiplexu. Ve všední den je možné vidět zhruba deset titulů ve dnech víkendu a svátků, kdy kino hraje už od dopoledne, celkem i přes patnáct titulů. Kouzlem programování je, že se v jeden den žádný titul neopakuje. Pouze v rámci různých dnů jednotlivé tituly mění časy svých začátků. Tím se na “pouhých” třech sálech stává program velmi pestrým.

Já se připojuji ke gratulantům k fenomenálnímu úspěchu, které zatím žádné české kino nedosáhlo a budu držet palce filmu Il Boemo v oscarovém klání, do kterého byl vyslán Českou filmovou a televizní akademií.

Autor: Ondřej Beck

 

Relevantní odkazy
Oficiální stránky kina Atlas
Oficiální stránky kina Pilorů