E-Cinema v létě 2023 - úskalí s počítačem

 Moje praktické zkušenosti s E-Cinemou mě motivovaly ke druhému článku o tomto velice pestrém způsobu veřejné prezentace filmů digitální formou. Minule jsem hovořil o hlavním úskalí E-Cinemy, o výkonu používaných počítačů. Dnes se podíváme na počítače ještě jednou, protože si někteří promotéři i distributoři zbytečně komplikují práci s distribucí filmů. Více v článku…

Nutno podotknout, že E-Cinema je velice pestrá stejně, jako je pestrá nejrůznější používaná technika. Tím, že nejsou jasně stanoveny standardy, jako v případě DCI, kde jsou pravidla jasně daná. Standard DCI zajišťuje, že diváci uvidí a uslyší film tak, jak to zamýšleli samotní tvůrci, kameraman, střihač a mistr zvuku. To předtím v éře 35mm filmového pásu bylo v podstatě jen u kin, která si koupila nákladnou certifikaci THX. V Česku bylo jedno jediné, Village Cinemas v Praze na Andělu na sále č. 10.

Projektor E-Cinema Sony s modrým laserem a rotujícím filtrem z luminoforu v E-Cinema kině ve Velkých Přílepech. Foto: autor článku

Minule jsme si řekli, že na promítání E-Cinemy by se měl používat co nejvýkonnější počítač. Minimálně s procesorem Intel i5, nejlépě Intel i7, nebo s adekvátním konkurenčním procesorem. Jedině tak se vyhneme případným výpadkům, pokud systém začne samovolně spouštět některé ze svých servisních úloh. V případě Windows 10 nebo 11 existuje takzvaný Pomocník pro soustředění, který se s kvalitným softwarovým playerem samovolně zapne, například s VLC. Avšak každý počítač je po delším používání v podstatě originál a delší dobu odkládaná údržba a aktualizace se může spouštět i pod běžícím přehrávačem. Tento stav je způsobený i instalací nejrůznějšího software a nemusí se jednat jen o programy z pochybnějších zdrojů.

Proto je nejideálnější, pokud na promítání E-Cinema vyčleníme výkonný osobní počítač, který bude určen pouze pro tyto účely. Nebude to notebook, který zároveň přes den používáme v kanceláři a večer na hry a filmy. I pro dospělé…. Počítači pro E-Cinemu preventivně přeinstalujeme celý operační systém včetně stažení všech nojnovějších aktualizací, abychom měli jistotu, že nám z dříve instalovaného software nezůstaly zbytky, jenž by mohly způsobit během představení nějaké nečekané problémy. K čistému a aktualizovanému systému pak nainstalujeme jen ten software, který budeme potřebovat. Prohlížeč pro stahování, přehrávač pro přehrávání, případně software Artinii Cinema Player, pokud budeme hrát premiéry přes systém Artinii.

Typický sál s E-Cinema. Tento se nachází v objektu Kampus Hybernská v Praze. Foto: autor článku

Zmiňovaný Artinii Cinema Player můžeme používat i pro promítání lokálních videosouborů uložených na disku. Tedy, jak například reklam nebo trailerů na jiné uváděné filmy, tak i celých filmů v MP4, které jsme obdrželi od jiného distributora. Artinii Cinema Player má totiž velice příjemnou vlastnost práce na dvou displejích, kde první je servisní s playlistem a druhý je výstup přímo pro projektor s fullscreenem, na kterém diváci kromě samotného videa nevidí nic z operačního systému. Artinii Cinema Player je tak plně profesionální přehrávač, kde kinař má přehled o promítaném obsahu a divák vidí na plátně pouze obraz samotné show bez nějakých rušivých piktogramů. Toto bohužel ostatní freewarové přehrávače velmi vysoké kvality, VLC či Media Player Classic - Home Cinema, nenabízí.

Avšak pozor! Videa mohou být zpracovaná nejrůznějším renderovacím softwarem a výsledné kodeky nemusí jít pak v daném přehrávači přehrát. Pokud obdržíme v takovém atypickém formátu videosoubor od distributora. Musíme zkusit jiný přehrávač jestli kodek zvládne, případně se neprodleně ozvat distributorovy, že nám soubor nefunguje. Pro tyto případy je nutné filmy od distributorů stahovat co nejdříve, hned, jak je obdržíme. A ihned si udělat zkušební projekci. Abychom na řešení případných problémů měli pak několik dnů času.

Výše zmiňované VLC ale nabízí možnost odesílání obrazu bezdrátově přes Wi-Fi do streamovacího zařízení, v tomto případě Chromecast od společnosti Google. Podobná zařízení nabízí i jiní výrobci. Ať je to tak nebo onak, pamatujte, že bezdrátový přenos obrazu je určen pouze pro domácí použití pro jeho relativně velkou nestabilitu. Kdo jej v domácích podmínkách používá, jistě mi dá za pravdu, že i při kvalitním internetovém připojení se menší výpadek, kdy se přehrávání videa zasekne i na několik sekund, objevuje relativně často. Průměrně jednou i dvakrát za týden. V domácích podmínkách to jen vyvolá malou mrzutost, ale v profesionálních podmínkách by se to dít vůbec nemělo. Všechna zařízení pro přehrávání E-Cinema by měla být propojena kabelově. Přehrávač, resp. počítač, k projektoru a ke zvukovému mixážnímu pultu nebo přímo audio koncovému zesilovači. Reprosoustavy ke koncovému zesilovači samozřejmě také. Žádný bezdrát!

Legendární letní kino v zahradě Českého rozhlasu Regina v pražském Karlíně vydrželho hrát asi 16 sezón. V posledních asi 9 letech hrálo dokonce ve standardu DCI. Právě i pro vysoké náklady s DCI od jeho provozování vedení Českého rozhlasu Regina upustilo. Nyní ho částečně nahrazuje letní kino v Kasárnách Karlín. Foto: autor článku

E-Cinema má i tu výhodu, že soubory s filmy jsou na velikost dat několikanásobně menší, jak DCP. Samozřejmě, že to má vliv na kvalitu, kompresní obrazové formáty nenabízí tak kvalitní obraz, jako jsou jednotlivá obrazová políčka v JPEG2000 v DCP, což poznáme občas v rychlých akčních scénách nebo třeba při pohledu na rychlé vlnky na hladině vodní plochy. I při vysokém bitrate na profesionálně vyrobených discích Blu-ray můžeme na velkém obraze zaznamenat na zlomky sekund rozpady obrazu na jednotlivé čtverečky.

Velmi výkonný počítač nutně potřebujeme, pošle-li nám distributor film v obrazovém formátu h.265 HEVC. Tento kodek umožňuje zakódovat stejnou kvalitu obrazu do několikanásobně menšího souboru, jak pro MP4 při srovnatelné kvalitě. Formát přehraje např. přehrávač VLC, ale na dekódování už je potřeba opravdu výkonný počítač, jak jsme výše uvedli, minimálně s procesory Intel i5, ideálně Intel i7 nebo k tomu adekvátní od konkurenčních výrobců.

E-Cinema zahrnuje všechny možné formáty digitálního videa vyjma DCP pro standard DCI.Ještě před příchodem standardu DCI se zkoušely první projekce z disků DVD. Počátkem nultých let ale nebyly kvalitní dataprojektory a hlavně DVD-Video nabízí jen obraz s rozlišením PAL 768x576 pro aspekt 4:3, který se pak elektronicky roztahuje na 16:9. Je to tedy obraz, který byl v roce 1996 vyvinut ještě pro staré skleněné CRT televizory s poměrem stran obrazovky 4:3. Rovněž použitý kodek MPEG-2 byl v té době nejpoužívanější a čekala jej zlatá doba ještě u první verze DVB digitální televize, ale dnes už je zcela překonán novými verzemi, např. h.264 AVC nebo v předchozím odstavci zmiňovaném h.265 HEVC.

V dnešní době bychom měli na veřejné projekce E-Cinema používat už buď optické Blu-ray disky a nebo soubory ve formě multimediálních kontejnerů MP4, MKV či MOV. Multimediální soubory mají navíc tu výhodu, že se dají posílat přes internet, například přes službu uschovna.cz, která na jednu zásilku zdarma umožňuje poslat jeden soubor až do velikosti 30 GB. Pokud ale ještě promítáte z disků DVD, zvažte místo fyzického zasílání disků jejich poslání také přes internet formou datového obrazu ISO. Soubor ISO se po načtení do přehrávače VLC plně chová jako vložený virtuální disk. Tedy včetně všech nabídek menu.

Takže ostrý kontrastní obraz a dobrý zvuk a ať vám letní kina hrají bez problémů.

autor: Ondřej Beck