Trutnov zítra otevírá kino Vesmír po rozsáhlé rekonstrukci

 Kino Vesmír v Trutnově je už od první republiky malou dominantou na Nábřeží Václava Havla u řeky Úpy v Trutnově. Místní se dlouhou dobu museli koukat na jeho dosti neutěšený stav. Zítra se otevírá po dvouleté rozsáhlé rekonstrukci. Co nového čeká na návštěvníky?

Kino Vesmír v Trutnově bylo vybudováno v letech 1928 až 1929 podle projektu architekta Richarda Brosche. První název kina s ohledem na skutečnost, že se tehdy nacházel Trutnov v Sudetech, byl Städliches Lichtspielhaus. Po válce bylo opět s ohledem na dějinné události přejmenováno na Stalino a začátkem šedesátých let, opět s ohledem na zásadní dějinné události, získalo současné jméno Vesmír.

V polovině sedmdesátých let prošlo kino poněkud nepovedenou rekonstrukcí, která narušila nejen původní architektonický ráz, ale i statiku budovy. V těchto podmínkách kino hrálo 45 let až do počátku roku 2021, kdy začala současná přestavba. Skryté problémy ji nakonec protáhly o více jak rok a zvýšily celkové náklady na 118 milionů korun.

Výsledkem rekonstrukce je jak původní sál, tak i nový malý sál. Ve velkém sále se zrušil balkón a zvýšením elevace hlediště se propojilo původní přízemí s balkonem. Původní počet sedadel se snížil ze 440 na 256. Propojením přízemí a balkónu vznikl tak prostor, kde mohl vzniknout druhý malý sál pro 39 diváků.

Oba sály budou vybaveny ve standardu DCI. Integrátorem je nově společnost AV MEDIA.

Ve velkém sále muselo dojít k obrovskému kompromisu. Povedl se zde zrekonstruovat původní skořepinový strop kopírující tvar střechy s kopulí v průčelí nad plátnem. Na tuto skořepinu nelze ale z konstrukčního hlediska nic zavěšovat. Takže, jak asi už tušíte, ve velkém sále nemůže být nainstalován zvukový systém Dolby ATMOS. Je zde pouze zvuk Dolby Surround 7.1, o který se stará zvukový procesor Dolby CP950. Projektor je zde nainstalován Christie CP4425-RGB s integrovaným média blokem Dolby IMS-3000. Jedná se o RGB laserový projektor s nativním rozlišením 4K. Pro 3D filmy sál disponuje pasivním systémem DephQ. Každý divák si tak za pár desetikorun zakoupí ke vstupence i polarizační 3D brýle.

Provozovatel kina se ale s touto situací nechtěl smířit, takže 3D zvukový systémDolbt ATMOS je paradoxně nainstalován na malém sále pro 39 diváků, kde mu konstrukčně v umístění reprosoustav nic nebránilo. Na malém sále je k dispozici projektor Christie CP2306-RGBe s 2K nativním rozlišením obrazu a kombinací RGB laserů a phosphoru (luminoforu) jako zdroje projekčního světla. Za kinoserver zde opět slouží integrovaný media blok Dolby IMS-3000. I na malém sále lze promítat 3D filmy přes systém DepthQ.

Slavnostní zahájení provozu proběhne zítra, 7. září 2023. Prvním filmem zde uvedeným bude Mission Impossible: Odplata - první část.

Prohlédněte si fotografie kina ze facebookových stránek města Trutnov.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky kina Vesmír Trutnov
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Mapa digitálních kin v České republice se zvukovým systémem Dolby ATMOS
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI