Sharp/NEC představil nový lehký laserový projektor

 Japonský výrobce zobrazovací techniky, Sharp, který před třemi lety odkoupil divizi NEC Display Solution, představil nový model menšího RB laserového projektoru ve standardu DCI pro malé a středně velké sály, NEC NC1503L. Výrobce hovoří o jeho operativním použití díky flexibilitě a v rámci standardu DCI relativně malé hmotnosti. Více v našem stručném reportu...

NEC NC1503L je instalován ve stejné skříni, jako předchozí model NC1402L. Nabízí ale výkonnější zdroj projekčního světla až do svítivosti 14.000 ANSI lm, který je tvořený modrým a červeným laserovým svazkem s filtry z rotujícího luminoforu (Laser Phosphor). Obraz je vytvářen třemi 0,69" DLP čipy s nativním rozlišením 2K. Kontrastní poměr je výrobcem uváděn 1600:1, takže žádné HDR nečekejme. V perexu zmíněná hmotnost je uváděná 68 kg bez objektivu. Hlučnost ventilátorů je do 50 dB.

Hmotnost a hlučnost uvádím proto, že výrobce v tiskové zprávě hovoří o operativním použití. Projektor díky laserům nepotřebuje odtah pro chlazení. Může být instalován i v zavěšeném projekčním boxu, který je ale nutné upravit tak, aby v něm teplota nepřekročila 30° C, ideálně 25° C. NEC ve svých materiálech doporučuje jako mediablok použít Dolby IMS3000, kde u 3D zobrazení podporuje HFR pro 48 a 60 FPS. Projektor je konstruován tak, aby nevypouštěl žádné parazitní světlo a zároveň je i více odolný vůči prachu. Tudíž nutná údržba se snižuje jen na občasnou výměnu prachových filtrů.

NEC NC1503L. Zdroj obrázku: sharpnecdisplays.eu

 

NEC NC1503L je určen pro malé a střední sály s projekčním plátnem do šíře 17 m. Osobně bych i díky jeho konstrukci viděl využití mj. i v kinech, která byla masivnějšími rekonstrukcemi přestavěna tak nešťastně, že přišla o svoje projekční kabiny. Tímto projektorem ve standardu DCI se do nich může vrátit možnost uvádění premiérových filmů.

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkaz:
Oficiální stránka projektoru na webu výrobce