Kino Rabštejn z Kostelce nad Orlicí tiše digitalizovalo repasovanou technikou DCI z druhé ruky

 Dalo by se říci, že se v naší republice v rámci oboru všichni známe a vše se tak brzy všichni dozví. Avšak není tomu tak pokaždé. S téměř tříletým zpožděním jsme se dozvěděli o digitalizaci ve standardu DCI, ke které došlo v Kulturním domě Rabštejn. Ten se nenachází v Rabštejně nad Střelou ani ve vesničce Rabštejn na Chrudimsku, ale v Kostelci nad Orlicí. Více v našem článku...

Integrátorem Kulturního domu Rabštejn je společnost Kinoloď s.r.o. pana Jakuba Kováče. Toho si pamatujeme, že v pražských Holešovicích na břehu Vltavy provozoval stejnojmenné kino Kinoloď. Tato loď zároveň fungovala a dodes funguje jako kostel. Se začátkem Covidu ale toto kino zcela ukončilo provoz. 

Kulturní dům Rabštejn v Kostelci n. O. je jeho prvním integrovaným kinem. V květnu 2021 jej vybavil repasovanou technikou, projektorem Sony SRX-R515 s kinoserverem Sony XCT-S10 a zvukem Dolby Surround 7.1 postaveným na zvukovém procesoru Dolby CP750. Kino není vybaveno 3D systémem.

První představení zde proběhlo 3. června 2021 a od té doby se zde pořádá zhruba 20 až 25 filmových představení měsíčně. Programování probíhá po 14 dnech. Kino hraje hlavně mainstream, ale přibližně jednou za čtvrnáctidenní programový cyklus zahraje i jeden artový titul.

O projektorech Sony a postupném ukončování jejich podpory jsme psali na konci ledna. V KD Rabštejn mají model Sony SRX R515, jehož podpora má končit na konci roku 2028. Za dva roky bude potřeba začít připravovat projekt na redigitalizaci kina.
 

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky Kulturního domu Rabštejn v Kostelci n. O.
Mapa digitálních kin v České republice dle standardu DCI
Tabulka digitálních kin v České republice dle standardu DCI