Nová řada projektorů Christie pro menší a středně velké sály

 S blížícím se veletrhem CinemaCon začínají výrobci pomalu odhalovat svoje novinky. 28. 3. tak učinila společnost Christie představením nové řady třech projektorů pro malé a střední sály s projekčními plátny do šíře 14 metrů. Zároveň se Christie vrací k vylepšené technologii modrého a červeného laseru s rotujícím filtrem z luminoforu. Více v článku...

Tři nové projektory firmy Christie vyplňují největší část poptávky na trhu. A sice méně nákladný projektor jak na počáteční investici, tak i na samotný provoz. Přístroj je s nativním rozlišením 2K a nabízí standardní kontrastní poměr 2.000:1. Nové projektory Christie nesou označení CP2406-RBe, CP2409-RBe a CP2411-RBe a nabízí svítivost od 6.000 do 11.000 ANSI lumenů. Projektory jsou vybaveny elektronikou Christie CineLife+2K™ doplněnou o autokalibrační systém Mystique Cinema, který zaručuje co nejpřesnější ustavení uniformity obrazu každý den před začátkem provozu.

Jako zdroj bílého projekčního světla Christie nasazuje nově kombinaci modrého a červeného laseru s filtrem z luminoforu s obchodním názvem Phazer™. V kombinaci s elektronikou a při správném chlazení do max. 25°C by tento zdroj měl vydržet v provozu až 50.000 hodin. 

Všechny tři projektory se liší pouze výkonem instalovaného RBe Phazer™ laseru. Christie CP2406-RBe má svítivost 6.000 lumenů, CP2409-RBe 9.000 lumenů a CP2411-RBe 11.000 lumenů a jsou určeny pro projekční plátna do šíře 11, 13, respektive 14 metrů. Zajímavý je i výrobcem uvedený maximální příkon který činí u dvou nižších modelů 1 kW a u nejvyššího 1,45 kW, což je méně, jak domácí pokojový přímotop.

Christie CP2411-RBe 2K. Nižší modely CP2406-RBe a CP2409-RBe jsou instalovány do stejné skříně. Liší se jen výkonem a štítkem. Zdroj obrázku: christiedigital.com

Osobně si myslím, že zde zpozorněli všichni provozovatelé středních i měnších kin a i provozovatelé multiplexů. Vypadá to, že nové modely projektorů Christie budou ideální pro provoz na reprízových sálech multikin. Třeba na sály, kde nyní dosluhují přes 10 let staré projektory Christie CP2210. 

Zajímavé je, jak v materiálech na webových stránkách Christie porovnává spotřebu energie a živostnost se stejně výkonným projektorem s xenonovou lampou. V podstatě si tak konkuruje sama sobě, neboť Christie nabízí i řadu projektorů Xe s klasickou xenonovou lampou. 

autor: Ondřej Beck

Relevantní odkaz: stránky Christiedigital.com s DCI projektory