Novinky ze CinemaConu 2024


 Letos máme veliké štěstí, že nám Ing. Miloš Tourek z AV MEDIA zprostředkovává hlavní taháky největšího veletrhu technologií pro kina CinemaCon 2024 přímo z Las Vegas. Letošní ročník by se mohl nazvat velkým boomem HDR zobrazení pro prémiové sály. Cílem je dostat HDR obrazovou kvalitu do většího počtu sálů. Více v našem článku…

HDR v kinech byla prakticky posledních 10 let doména dvou formátů prémiových kin a sice Dolby Cinema a IMAX Laser. Výrobci a zejména pak producenti s distributory si začali uvědomovat konkurenci ze stran domácích kin. Televizory s velkou úhlopříčkou a obrazem HDR jsou v současnosti dostupné téměř pro všechny a s nimi i velké streamovací služby, které některé filmové tituly v HDR nabízejí. Nastává tedy čas masivnějšího nástupu HDR obrazu do většího počtu kin.

Dolby

První, kdo chce více expandovat do prémiových sálů, je společnost Dolby. Svoji nabídku povede k jednotlivým provozovatelům, kteří již mají premiérový sál vybavený zvukovým systémem Dolby ATMOS. Po kontrole akustických vlastností sálu, a jejich případnou úpravou se doplní i LED osvětlení a hlavně projektor se upgraduje na nový model projektoru Christie, který bude přímo hardwarově konstruován na HDR obraz Dolby Vision a teprve se připravuje. V sériové výrobě by mohl být během příštího roku.

Projektor Christie Eclipse je zatím jediný projektor vyvinutý přímo na HDR obrazový formát Dolby Vision. 6 DLP čipů je uspořádáno tak, aby projektor promítal dokonalou černou. Projektor byl primárně vyvinut pro digitální planetária, ale od roku 2014 jej využívá Dolby pro svpje DOlby Cinema. Pro Dolby Vision v běžných PLF sálech Christie nyní vyvíjí projektor nový. Zdroj: christiedigital.com

Byť se v takovém sále budou hrát DCP s obrazem v Dolby Vision a zvukem v Dolby ATMOS určené pro Dolby Cinema, nebude se jednat o sál Dolby Cinema. Tuto značku si chce Dolby zachovat pro stávající sály, neboť se s ní snoubí standard například i v luxusních elektricky polohovatelných sedačkách. Tyto sály se budou označovat, že jsou vybavené formáty Dolby Vision a Dolby ATMOS.

Dolby plánuje zhruba 50 titulů v DCP s Dolby Vision i Dolby ATMOS za rok. Což vychází na zhruba jednu premiéru týdně. Vše je zatím v ale počátcích.

Christie

Christie má zájem vyrábět projektory s HDR obrazem i bez formátu Dolby Vision. Na veletrhu představili studii pro stávající RGB laserové projektory s elektronikou Cinelife+, které mají již v nabídce. Projektor by se pouze upgradoval o software VDR (variable dynamic range), který dokáže v reálném čase zpracovat obraz z běžného DCP a udělat z něj HDR.

Avšak velkým hitem pro česká kina s menšími plátny bude nová řada projektorů Christie RBe Phazer s červeným a modrým laserem s filtrem z luminoforu pro generování bílého projekčního světla. Psali jsme o nich již v samostatném článku. České provozovatele potěší malá hlučnost a tím i možnost instalace přímo do sálu spolu s příznivou cenou. Kromě zmíněných RBe Phazer byly na veletrhu představeny i nové menší modely 4K RGB laserových projektorů Christie CP4415m-RGB a CP4420m-RGB s menšími 4K DLP čipy.

Nový Media Blok Cinity SR-6400C IMB nabízí pro běžné PLF sály projekci ve 3D v nativním 4K a v HFR do 120fps. Jde o společný vývoj firem GDC a Christie. Zdroj: Ing. Miloš Tourek

Christie letos představuje ze všech výrobců zdaleka nejvíce novinek. Je to dáno i portfoliem této firmy, která na rozdíl od konkurence, nabízí ve svém ranku daleko více komponentů, než samotné projektory. A to je případ i dvou nových mediabloků IMB s integrovanými diskovými poli přímo do projektorů. Jednak Christe představila svůj nový IMB-S4 a pak ve spolupráci s výrobcem GDC společný projekt HDR/PLF Cinity pro projekci 3D filmů ve 4K rozlišení, HFR až 120 fps a svítivost 31 fL (Foot-Lambert) pro zachování vysokého dynamického kontrastu HDR i při použití 3D technologie, kde se jinak světlo ztrácí.

Barco

Barco přichází s novým RGB laserovým projektorem Barco LS4K s vlastní HDR technologií Lightsteering. Zatím ale neznáme ani podrobnější specifikace kromě rozlišení 4K, které je v označení tipu. Prezentace na veletrhu byla ale strhující. Technologie Lightsteering by se připravovala v postprodukčním studiu a v podstatě se jedná o přímou konkurenci Dolby Vision. Barco už ve své úvodní prezentaci představilo řešení pro obrazové postprodukce i pro provozovatele kin. Rovněž, jako v případě Dolbyho, se jednalo o prvotní informaci a vlastní zahájení sériové výroby budeme moci očekávat nejdříve během příštího roku.

Barco LS4K je nový projektor, který je konstruován na HDR obraz firmy Barco s obchodním názvem Lightsteering. Zdroj: Barco.com

Sharp/NEC

Třetí výrobce Sharp/NEC představil nový malý projektor NEC NC603L, o kterém jsme si na našem e-zinu psali již koncem listopadu. Zde se pokračuje v trendu malých a tichých projektorů, které se dají zavěsit přímo do sálu bez nutnosti budování projekční kabiny (Boothless).

Harkness

První den veletrhu odprezentovala své novinky i společnost Harkness, která představila novinku, projekční plochu Hugo, která při zachování odrazu polarizovaného světla pro 3D projekce se ještě více chová jako bílé matové plátno pro další snížení Hotspotu a hlavně Speckles, třpytek v obrazu od laserového zdroje projekce. Hugo vykazuje daleko lepší kvalitu obrazu jak poslední model, Clarus 170.

 - - -

Já ještě jednou děkuji Ing. Miloši Tourkovi z AV MEDIA a znovu připomínám, že pro profesionály z oboru se bude 14. a 15. května konat v Praze dvoudenní seminář Cinema Czech 2024, kde zazní všechny novinky z letošního CinemaConu. Pozvánku s odkazem na akreditaci jsme Vám na našem e-zinu přinesly již dříve a naleznete ji zde.

autor: Ondřej Beck