30. kinosál s Dolby ATMOS v ČR

Brněnští diváci již nemusí putovat za filmy s 3D zvukem Dolby ATMOS na okraj města do multikina v obchodním centru Olympia. Nyní si jej mohou poslechnout v centru. Kde přesně, to se dočtete v našem reportu. A nejen to. Lehce se podíváme na neutěšený stav kin v Brně...

Ono je to v případě Brna docela jednoduché, neboť ve městě se nachází pouze dva multiplexy jediného provozovatele, Cinema City. A když to není ten v OC Olympia, tak to zákonitě musí být ten druhý, ve Velkém Špalíčku. Dolby ATMOS zde již týden hraje na největším sále č. 3.

Tabulka českých kin se zvukovým formátem Dolby ATMOS

Název kina Typ kina Počet sálů s Dolby ATMOS
 CineStar Anděl Praha  multiplex  1
 CineStar Černý Most Praha  multiplex  1
 CineStar Plzeň  multiplex  1
 CineStar Igy České Budějovice  multiplex   1
 CineStar Ostrava  multiplex  1
 CineStar Liberec  multiplex  1
 CineStar Hradec Králové  multiplex  1
 Cinema City Chodov Praha      multiplex  3 
 Cinema City Olympia Brno  multiplex  3
 Cinema City Velký Špalíček Brno  multiplex  1
 Premiere Cinemas Hostivař Praha  multiplex  1
 Premiere Cinemas Šantovka Olomouc  multiplex  1
 Premiere Cinemas Teplice  multiplex  1
 Cinemax Olympia Olomouc  multiplex  1
 Golden Apple Cinema Zlín  multiplex  2
 Kino Kotva České Budějovice  single  1
 Kino Oko Šumperk   single  1
 Biograf Český Ráj Jičín  single  1
 Kino Lomnice nad Popelkou  single  1
 Kino Vysočina Žďár nad Sázavou  single  1
 Kino Metro 70 Prostějov  single  1
 Kino 99 Kolín  duplex  1
 Kino Mír Krnov  duplex  1
 Kino Svět Hodonín  duplex  1
 Kino Vesmír Trutrnov  duplex  1
  CELKEM     30


Brno je sice druhým největším místem v ČR, ale pro filmové fanoušky, kteří si chtějí své filmy užít v přítmí kin, je to patrně nejméně vlídné místo u nás. Město, které má k letošnímu roku cca 401 tisíc obyvatel, má totiž pouze dva multiplexy jednoho provozovatele a jen tři menší kina, z čehož jedno, Scala, v tuto chvíli už rok nemá svůj sál. Hraje provizorně v kavárně kina a od září bude hrát v předsálí, které bude přechodně upraveno na kinosál pro 50 diváků. Velký sál kina Scala je uzavřen kvůli narušení statiky betonové konstrukce a další verdikt, co se sálem kina (ale i původním sálem Divadla Bolka Polívky) bude, se rozhodne na přelomu letošního léta a podzimu.

Je to veliká blamáž, jelikož Olomouc, která má čtyřikrát méně obyvatel(!!!), má ve svém katastru tři muliplexy tří různých provozovatelů a ještě úspěšné artové kino v centru. Jediný provozovatel dvou multiplexů v Brně docela zneužívá své postavení a brňenští filmoví fanoušci si stěžují na tristní kvalitu obrazu i zvuku, kterou nabízí.

Ve druhém největším městě v Česku přitom není vůle k rozšíření počtu kin více provozovatelů, které by se zde s přehledem uživily. Například Divadlo na výstavišti už rok a půl marně hledá využití pro svůj zrekonstruovaný sál. Přitom kino zde už v šedesátých a sedmdesátých letech jednou bylo. A u hlavního nádraží proběhne demolice starého obchodního domu Tesco a místo něho se bude budovat nové obchodní centrum. A přitom nikoho nenapadne, že by zde mohl být další brněnský multiplex...
 

Autor: Ondřej Beck

Relevantní odkaz:
Mapa kin v České republice vybavených zvukovým systémem Dolby ATMOS