Texas Instruments oznámil DLP projektory se 4K rozlišením

Společnost Texas Instruments, majitel patentu a výrobce DLP čipů pro digitální projektory, včera oficiálně oznámil nástup nové generace projektorů s technologií DLP s rozlišením 4K. V souvislosti s ní oznámili nové modely 4K DLP projektorů do jednoho roku i všichni výrobci velkých kinoprojektorů, Barco, Christie a NEC...

Zpráva vzbudila obrovskou pozornost a a je citována všemi médii zabývajícími se problematikou digitálních kin dle standardu DCI. Není divu, neboť projektory s rozlišením 4K (4096x2160 obrazových bodů) nabízela doposavad pouze firma Sony a to za využití vlastní technologie SXRD vycházející z principu LCOS.

Jen si připomeňme, že oba systémy pracují na principu odrážení světla od aktivních zrcadel. Čipy DMD systému DLP mají mikroskopická pohyblivá zrcátka, která odesílají odražené světlo z lampy projektoru buď do objektivu nebo na chladící mřížku. Za jednu sekundu zvládnou až 50 tisíc pohybů, čímž dokáží vytvořit pro jeden obrazový pixel 2000 a více stupňů šedi.

LCOS využívá rovněž odrazu světla avšak za pomoci TFT panelu vycházejícího z principu LCD. Nevyužité světlo se zde ale neodráží na chladící mřížku, ale pohlcuje je a přeměňuje na teplo samotný obrazový čip. LCOS panely tak sice dokáží vytvořit kvalitnější obraz, jak DLP, na jeden pixel zvládají i 16 tisíc stupňů šedi, avšak projektory nemohou být osazovány příliš silným zdrojem světla, aby nedošlo k poškozování čipů vysokými teplotami. Pouze firma Sony u své technologie SXRD vyřešila chlazení čipů natolik, že mohla uvést na trh projektory se svítivostí nad 10.000 ANSI, čímž jako jediná splnila standardy DCI. Avšak tak silné zdroje světla, jako používají projektory DLP, si stejně nemohla dovolit. Projektory Sony CineAlta SRX-R 220 dosahují svítivosti maximálně 16.000 ANSI a mohou se použít při 2D projektci pro plátna pouze do šířky 22 metrů, při 3D jen 17 metrů. Přitom paradoxně 4K rozlišení je nejvhodnější právě pro sály s největšími plátny, kde dokonalý obraz nejlépe vynikne.

DLP technologie narazila již krátce po roce 2000 na svůj dlouhodobý technologický strop, kdy se vývojářům v Texas Instruments nedařilo dále zmenšit mikroskopické zrcátko a velikost obrazové plochy čipu nemohla díky používané optice projektoru překročit rozměr cca 1,4 palce. V projektorech dle standardu DCI se používají tři DMD čipy, každý pro jinou barevnou složku, umístěné na speciálním optickém hranolu, který rozkládá světlo z výbojky a odražené přes DMD čipy s barevnými filtry zase skládá a odesílá do objektivu. Větší rozměr obrazových ploch by již nezaručil rovnoměrně jasné a ostré zobrazení výsledného obrazu po celé jeho ploše. Díky tomu uvízla DLP technologie na dlouhá léta pouze na rozlišení 2K (2048x1080 obrazových bodů).

Proto se příchod 4K DLP technologie očekává s tak velkou nervozitou výrobců projektorů, distributorů i provozovatelů kin. V prvních tiskových zprávách sice ještě nikdo neobjasnil, na jakém technickém principu budou 4K DLP fungovat, ale již nyní výrobci oznamují, že budou nabízet projektory pro plátna až do šíře kolem 30 metrů, tedy i pro ta největší kina.

Nezbývá nám tedy, než si těch pár měsíců počkat na podrobnější informace a doufat, že v příštím roce nám některý z integrátorů přiveze 4K DLP projektor předvést na některou z odborných prezentací.

Zdroj ilustračních obrázků: dlp.com

Použité zdroje:

Tisková zpráva Texas Instruments

Portál film-tech.com

Autor: Ondřej Beck