HD satelitní komplet

Pro online přenosy alternativního obsahu (opera, sportovní přenosy, divadelní představení, koncerty) se používá satelitního signálu v HD rozlišení většinou s 5.1 zvukem. Pro přijem tohoto signálu je třeba pořídít digitální HD satelitní komplet a připojit ho do stávajícho audio a video systému v kině.

Potřebujeme tedy anténu (parabolu) na střechu budovy. Většinou dostačuje průměr 90cm, ale musíte počítat, že čím dál od receiveru je umístěna, tím větší je útlum signálu na kabelu. Osobně bych doporučil parabolu průměru 120cm, tím si zajistíte dostatečnou rezervu. Spočítat útlum celeho kompletu by vám měla firma co se zabývá satelitními instalacemi, které bych instalaci svěřil.

Pokud se na instalaci vrhnete sami, nezapomeňte na kabely s co nejmenším možným útlumem.

Satelitních receiverů s HD rozlišením je nepřeberné množství. Uvádím zde značky, které používají kina zapojená do přenosů z MET:

Technisat, Homecast, Topfield, Golden Interstar, Dreambox.

Satelitní komplet je třeba zapojit do projektoru a zvukového systému kina. K projektoru se receiver připojuje většinou přes scaler, který odstraní HDCP ochranu a upraví výstupní parametry obrazu (rozlišení, frekvence). Digitální HD receivery mají většinou možnost propojení pomocí HDMI, nebo po jednotlivých složách RGB nebo YUV.

Digitaální receivery mají většinou optický nebo koaxiální digitální výstup S/PDIF který lze připojit buď do digitálního switche DMA8+, nebo pokud máte v Dolby zvukovém procesoru digitální kartu tak rovnou do ní (řešení zapojení zvuku přímo do digitální karty po zkušenostech z přenosů MET nedoporučujeme).

Pokud potřebujete často měnit satelity, je možno systém vybavit ovládaným motorem, který parabolu nastaví do patřičného směru.