Digitálně v Cinema City - aktualizováno

Řetězec multiplexů Cinema City ohlásil od 14.1.2009 digitální projekce dle DCI požadavků ve 3 svých multiplexech, tedy v Praze (Flora), Plzni a Pardubicích. Kina jsou vybavena 2K digitálními projektory Kinoton a 3D digitálním řešením. Zahajují filmem Fly Me to the Moon.
 
Bližší info přineseme po zítřejší novinářské projekci.  
 

Takže jsem zpět z Flory se žhavými novinkami. Cinema City instalovalo do svých kin (Praha, Plzeň 2x, Pardubice) projektory Kinoton DCP 30. Odbavení filmu je zajišťováno digitálním systémem Dolby. Tedy Dolby Show Store, Dolby Show Player. 3D systém je také systému Dolby na bázi barevné interference. Není tedy nutné měnit plátno za stříbrné, a dají se tedy promítat i klasické 2D filmy.  

Projektor Kinoton DLP30 je robusní stroj s vlastním podstavcem ve kterém je usměrňovač, vodní chlazení a rack, do kterého jsou instalovány digitální komponenty. Je vidět, že Kinoton vyrábí 35mm stroje, neboť je zde použito dost komponent z 35mm projektorů. Asi nejvýraznější je na zadní straně projektoru analogový ampérmetr a analogové počítadlo hodin xenonové lampy. Projektor je vybaven monochromatickým LCD displayem a integrovaným laptopem. LCD je víceméně používán na nastevení základních funkcí (nastřelení obrazu, zaostření, testy), notebook je používán k odbavení filmu a nastavení automatizací. Co jsem mohl vidět, je počítačové rozhraní velmi přívětivé, systém drag &  drop vypadá velmi jedonuduše a příprava filmu včetně reklam a trailerů je hodně intuitivní. Na Floře je projektor umístěn na kolejnicích a je posunován k okénku, kde se střídá s 35mm projektorem. Trochu se u tohoto řešení bojím o korektní nastavení obrazu při každém přesunu. Předpokládám, že v budoucnu bude projektor instalován na stálo a nebude s obrazem žádný problém.

Vlastní projekce měla menší "mouchy". Na kraji plátna se hned po rozsvícení projektoru ukázal jakýsi objekt, který zřejmě zasahoval do světla z projektoru. Sice nebyl v obraze, ale byl to rušivý element, kterého si každý musel všimnout. Projekce se na poprvé spustila bez zvuku a byla asi za 30s zastavena a po menší pauze se vše rozběhlo bez problémů. Film jsem opustil po cca 20 minutách, neboť mě "Mouchy" dost nudily. Ne moc kvalitní dabing, relativně nudný děj, no nic na zimní dopoledne. Co se týká samotného 3D obrazu tak zde vše fungovalo, jednotlivé mouchy byly dostatečně plastické, prostě děti budou nadšeny. Obraz mi přišel dost tmavý. Po rozhovour s ředitelem Flory jsem se dozvěděl, že již mají připravena více odrazivá plátna, která by měla svítivosti pomoct.

 Co říci závěrem :-). V tuto dobu je v ČR 5 digitálních sálů dle DCI specifikací, což je skvělá informace. Počin Cinema City rozhodně zaklepe zatuchlým digitalizačním trhem a začne se konečně něco dít. Předpokládám, že ostatní plexy začnou horečně zbrojit aby vyrovnali konkurenční náskok hlavně ve 3D. Po plexech se proberou všechna velká singl kina, které si s plexy konkurují a začnou toužit po 3D a v neposlední řadě se vzbudí všichni distributoři, kteří teď opravdu budou muset digitalizaci řešit.  

Takže lze říct jen jediné. 1:0 pro Cinema City.