Hobit ve 4K, HFR a Dolby ATMOS v Česku - dodatky ze 7. a 14. prosince 2012

Nejočekávánější filmovou premiéru roku, Hobita, tu máme již za 17 dní a v odborných diskuzích se začíná šířit velké množství fám, jak to bude s takzvanou 3-D HFR kopií a nebo, zdali bude 2-D DCP kopie ve 4K rozlišení. Zeptal jsem se proto na oficiální stanovisko distributora, Warner Bros. Česká republika. Na moje tři otázky odpoveděl Senior Sales Manager společnosti, Radovan Čech.

 

Ondřej Beck: Opravdu uvedete do české distribuce DCP Hobita v 3-D HFR? Objevila se informace, že by bylo příliš nákladné vyrobit 3-D HFR DCP kopii s českým dabingem.

Radovan Čech: Aktuálně čekáme na finální schválení uvedení 3-D HFR z centrály. Pokud vše dobře dopadne, bude se jednat o limitovaný release pro 1 až 2 kina.

OB: Skutečně uvedete Hobita se zvukem Dolby ATMOS v jediném takto vybaveném sále v ČR v Premiére Cinemas Park Hostivař?

RČ: Technologie Dolby ATMOS je v případe titulu "Hobit: Neočekávaná cesta" vázána na formát 3-D HFR s titulky. Doposud nebylo dořešeno, jakou jazykovou verzi budeme mít v HFR k dispozici.

OB: Bude 2-D DCP Hobita k dispozici v českých kinech i ve 4K rozlišení? Případně, objevují se informace, že by mohlo jít o první film ve 3-D a se 4K rozlišením.

RČ: 4K rozlišení v nabídce formátu nefiguruje.

OB: Děkuji vám za vaše odpovědi.

 

DODATEK ZE 7. 12. 2012

Jak jsem se včera informoval jak u distributora, Warner Bros. Česká republika, tak i u provozovatele multiplexu Premiére Cinemas v Praze v Hostivaři, který je zatím u nás jako jediný vybaven zvukovým systémem Dolby ATMOS, tak od čtvrtka zde bude uváděn Hobit: Neočekávaná cesta ve 2-D verzi ve 2K rozlišení v anglickém znění a s českými titulky ve formátu Dolby ATMOS. Zhruba po pondělku budeme vědět, zdali se podaří připravit i český dabing ve formátu Dolby ATMOS. Na jiném sále v Premiére Cinemas v Hostivaři pak bude Hobit k vidění ve 3-D HFR (vysoká frekvence obrázků 48 za sekundu) s českým dabingem v 5.1 zvukových kanálech.

Druhý sál v ČR, kde bude uveden Hobit v 3-D HFR s českým dabingem v 5.1 zvukových kanálech, bude opět v Praze, tentokrát v multiplexu Cinema City Slovanský dům. Všechny 3-D verze jsou také jen ve 2K rozlišení.

V ostatních kinech a multiplexech budou uváděny dvě verze Hobita, buď ve 2-D v angličtině s titulky nebo 3-D s českým dabingem v klasické frekvenci 24 ftp a obojí v 5.1 zvukových kanálech. Proč nebyla do České republiky opatřena zvuková verze v Dolby Surround 7.1, která by mohla být uvedena v několika desítkách takto vybavených českých kinosálů, nám distributor neodpověděl. 

Exkluzivitu na 3-D verzi v angličtině s titulky má kino IMAX v Praze na Flóře. Bude zde uváděn ze systému IMAX DIGITAL. Kdo by měl zájem vidět Hobita v IMAXu ze 70 mm filmového pásu 15/70, bude si muset zaletět do Londýna do místního BFI IMAXu.

DODATEK ZE 14. PROSINCE 2012

Vedení Premiere Cinema Park Hostivař se ve spolupráci s distributorem Hobita, Warner Bros. Česká republika, podařilo vyrobit český dabing v Dolby ATMOS. Na jediném takto vybaveném sále č. 2 bude uváděn od čtvrtka 20. prosince. 

Tudíž, kdo chce slyšet Hobita v Dolby ATMOS v originále, musí si pospíšit v první distribuční týden, tedy nejpozději do středy, 19. prosince!

Ondřej Beck