Laserový dataprojektor pro E-Cinema?

 Většina odborné veřejnosti vzhlíží k této nové projekční technologii jako k modle. Ti nejpovolanější již mohli na světových výstavách vidět v chodu prototypy laserových projektorů, které splňují standardy DCI. IMAX chystá své laserové projektory se zpožděním více jak 2 roky. A přitom v kategorii datových projektorů si již několik modelů můžeme zakoupit. A jelikož jsem měl příležitost jeden z nejvýkonnějších osobně otestovat pro časopis Obraz a zvuk, pokusím se zde rozvézt i jeho možné použití pro kina na takzvanou E-Cinema.

Oním datovým laserovým projektorem je model Benq LW61ST+. Schválně používám označení datový projektor, nikoliv videoprojektor, neboť se v některých parametrech dosti odlišuje. Jednak jeho nativní rozlišení není Full HD. Jeden osazený DLP čip má rozlišení HD Ready s 1280x800 pixely. Poměr stran tedy činí 16:10 jako u počítačového monitoru. Zdrojem projekčního světla není tedy klasická UHP lampa ale jasná laserová dioda BlueCore. K vytvoření barevného obrazu je použit klasický pětisegmentový rotující barevný filtr.

Svítivost modelu LW61ST+ je 2500 ANSI lumenů, ale jak se mi ukázalo při praktickém testování, nemůžeme ji porovnávat se svítivostí projektorů s klasickými UHP lampami. Subjektivně má totiž laserový projektor podstatně jasnější obraz, než přístroj se stejnou svítivostí s UHP lampou. Navíc obsažená laserová dioda má uvedenou životnost 10 až 20 tisíc hodin podle použitého zobrazovacího módu, což je zhruba čtyř až pětinásobek životnosti klasické UHP lampy. UHP lampy trpí také nepříjemnou vlastností, že zhruba okolo dvousté hodiny životnosti jejich svítivost nápadně poklesne. To by u laserové diody hrozit nemělo. Její svítivost stářím také klesá, ale pozvolna a podle údajů výrobce se ani na úroveň svítivosti klasické UHP po nějakých 300 hodinách provozu do konce své životnosti nedostane.

Model Benq LW61ST+ má jednu dosti podstatnou nevýhodu jak pro použití ve školách, tak i případně v kinech. Je osazen objektivem na pevno a s pevnou ohniskovou vzdáleností. Ta je navíc krátká, aby byl instalován co nejblíže k projekční ploše. Například aby ve školní třídě stál na katedře a přitom vytvořil dostatečně velký a nezkreslený obraz. Zřejmě jde o technickou nutnost při celkové konstrukci projektoru s laserovou diodou, neboť podstatně levnější modely datových projektorů s klasickou UHP lampou optickým zoomem disponují. Projekční vzdálenost u LW61ST+ činí asi 50% šířky výsledného obrazu, což je pro potenciální použití v kinech relativně špatná zpráva. Řešením by mohla být instalace na strop, avšak muselo by se definovat přesné umístění projektoru. Výrobce garantuje při použití kvalitní projekční plochy kvalitní obraz až do úhlopříčky 300 palců, tedy nějakých 7,6 metru, což činí šířku obrazu do cca 6,4 metru. Z toho je tedy jasné, že Benq LW61ST+ rozhodně neusvítí velký kinosál. Spíše by se jednalo buď o malou komorní klubovou projekci nebo malé letní kino.

Možná si říkáte, proč se zde o laserovém projektoru Benq LW61ST+ vůbec zmiňuji, když má dosti nedostatků? Tím hlavním důvodem je až neuvěřitelně vysoká kvalita obrazu. Často uváděná vada laserových projektorů, Speckle neboli flíček, se u tohoto modelu vůbec neobjevovala. Výrobcem uvedený kontrastní poměr 80.000:1 zní u jednočipového DLP projektoru jako sci-fi, ale laserová dioda opravdu umožňuje takto vysoký kontrastní poměr, který ihned každé zkušenější oko kinaře pozná na zřetelně vyšší barevné hloubce.

Během testování projektoru Benq LW61ST+ na začátku května jsem se vydal do jednoho kina vybaveného projektorem Sony SRX-R320 a donucen srovnat nesrovnatelné. V kině se promítala Divergence z DCP v JPEG2000 a doma jsem pak testoval z disku Blu-ray Hobita: Šmakovu dračí poušť z obrazového kodeku H.264 a musím napsat větu, za kterou bych mohl být v některých zemích blízkého východu i ukamenován. Jednočipový DLP Benq LW61ST+ na třech metrech širokém obraze měl zřetelně vyšší barevnou hloubku jak profesionální Sony SRX-R320 na zhruba 12 metrovém plátně. Asi jsem tím nepotěšil integrátory nabízející DCI techniku Sony, ale na druhou stranu nás čeká s nástupem velkých laserových projektorů splňujících standard DCI velká technologická událost, která opět znatelně pozvedne obrazovou úroveň v kinech.

Benq LW61ST+ podporuje i 3-D promítání a poradí si i se situací, že nemáte k dispozici bílou projekční plochu. To i jakým dalším vybavením disponuje a jaké může mít praktické využití i v domácích kinech, se dočtete v časopise Obraz a zvuk, v čísle 2/2014, které právě On-line vyšlo na portálu Publero.cz a za několik dnů bude k zakoupení i na vybraných novinových stáncích v klasické “papírové” podobě. Ještě prozradím cenu projektoru, která začíná v e-shopech někde na 23 tisíci korunách včetně DPH.

autor: Ondřej Beck

Zdroj obrázků: benq.cz