Laserový projektor se poprvé představí v kině

Obec Velké Přílepy se nachází jen několik kilometrů za hranicemi Prahy cestou na Kralupy nad Vltavou. Před několika lety se rozhodli obnovit provoz místního kina. To fungovalo s 35 mm filmovou projekcí až do letošního jara, avšak ukončení distribuce na 35 mm donutila kino k digitalizaci. Bohužel ale na standard DCI nedosáhlo. Provedla se zde digitalizace v pouze takzvaném E-Cinema, ale kino získalo de facto první laserový projektor, který bude hrát z disků Blu-ray a DVD pro veřejnost.

5. září jsem měl příležitost zúčastnit se kontrolního dne před předáním nové digitální projekce E-Cinema do provozu. Integrátorem, pokud to tak můžeme nazvat, je firma KES, kino, elektro, služby, která nabízí i digitalizaci DCI. 

Budova zvenčí vůbec nenaznačuje, že  se nějaký biograf uvnitř vůbec nalézá.  Foto autor článku

V loňském roce proběhla v místním sále rozsáhlá rekonstrukce interiéru, po které následovala letos v létě již zmiňovaná digitalizace ve standardu E-Cinema. Kino si zároveň zachovalo 35 mm filmovou projekci dvojicí projektorů MEO5. 

Dva projektory MEO5 a laserový projektor Sony Sony VPL-FHZ55 uprostřed.  Foto autor článku

Hlavní část projekcí se ale bude odbývat přes digitální projektor Sony VPL-FHZ55 základně připojený k Blu-ray přehrávači Panasonic DMP-BDT500. Ke zmíněnému projektoru lze ale připojit i jiné zařízení a to jak z projekční kabiny, tak i z podia ze sálu pro účely prezentací.

Datový projektor Sony VPL-FHZ55. Zdroj: sony.com

Projektor Sony VPL-FHZ55 je přístroj, který využívá jako zdroj světla takzvaný modrý laser. Určitě si vzpomínáte, že začátkem července jsme si představili na našem e-zinu jednodušší model laserového datového projektoru Benq LW61ST+. Sony VPL-FHZ55 již patří k sofistikovanějším datovým projektorů střední cenové kategorie s možností vyměnitelných objektivů. Díky tomu se dá korektně instalovat i do projekční kabiny. 

Schéma laserového projektoru se třemi čipy LCD. Zdroj: sony.com

Sony VPL-FHZ55 je datový projektor pracující na principu třech klasických LCD panelů s nativním rozlišením 1920x1200, tedy s aspektem 16:10. Projekce Full HD formátu 1920x1080 v plné kvalitě tak nečinní žádný problém. Zdrojem světla je modrý laser, jehož světlo je následně zpracováno speciálním fosforovým polarizačním filtrem a soustavou dichroických polopropustných zrcadel, která světlo rozloží na tři barevné složky, červenou, zelenou a modrou. Ty jsou následnými soustavami směrovány skrze LCD čipy do hranolu, který tři barevné složky složí ve výsledný obraz.

Sony VPL-FHZ55 má udanou svítivost 4000 ANSI lumenů a výrobce nabízí ještě výkonější laserový datový projektor VPL-FHZ700L se svítivostí až 7000 ANSI lm.  Kontrastní poměr činí u obou modelů 8000:1, tedy čtyřnásobek běžného DLP projektoru s klasickou lampou. Obrovskou výhodou laserového projektoru je kromě vyššího kontrastního poměru a nižší spotřeby energie hlavně životnost laserové diody udávaná výrobcem na 20 tisíc hodin. To je v principu životnost celého projektoru.

Test laserového projektoru s filmem Lego příběh promítaným z disku Blu-ray. Samozřejmě fotografie nemůže zachytit skutečnou kvalitu obrazu na projekčním plátně a je zde pouze pro ilustraci. Foto autor článku

Obrazová kvalita projektoru Sony VPL-FHZ55 mě velmi příjemně překvapila. Na první pohled je patrné, že laserové světlo se chová podstatně korektněji při průchodu LCD panely, než běžné kondenzované světlo z klasické projekční lampy. Teplé barvy se zobrazují korektněji a "černá" je srovnatelná s běžnými datovými DLPčky. Samozřejmě velký pozitivní vliv má i vyšší kontrastní poměr, jenž poskytuje i vyšší barevnou hloubku výsledného obrazu.

Zvukový rack s procesorem DTS-6AD, pěticí koncových zesilovačů zn. Bittner, externím multikanálovým dekodérem Dolby Digital a DTS Teufel DecoderStation 5 a Blu-ray přehrávačem Panasonic DMP-BDT500.

Zvuk je z integrovaných zvukových dekodérů Blu-ray přehrávače Panasonic DMP-BDT500 veden diskrétními výstupy do kinoprocesoru DTS-6AD, který se stará o celkovou ekvalizaci sálu ve výsledných 5.1 zvukových kanálech. Zároveň slouží jako dekodér formátu Dolby Stereo SR. DTS Readery pro 35 mm film ale nebyly na projektory již instalovány a to z důvodu prakticky již nulového výskytu disků CD-ROM disků s DTS zvukovou stopou k 35 mm kopiím.

Sál s kapacitou 78 sedadel plus tři místa pro invalidní vozíky. Foto autor článku

Vlastní sál disponuje kapacitou 78 sedadel plus tři místa pro invalidní vozíky, které se nalézají u vchodu do sálu na úrovni poslední řady, takže vozíčkáři nejsou nuceni sledovat film z první řady, jak je tomu bohužel v naprosté většině multiplexů.

Kino ve Velkých Přílepech má zatím hrací profil jeden den v měsíci, zpravidla vždy poslední pátek, kdy na diváky čekají dvě až tři představení. Poprvé se laserová projekce představí veřejnosti 26. září filmy Lego příběh a Hobit: Šmakova dračí poušť.

Tímto děkuji Petrovi Láškovi z firmy FILM-VIDEO-KINO za zprostředkování návštěvy kina v servisní den.

Autor:

Beck Ondřej

 

relevantní odkaz:
Oficiální stránky kina ve Velkých Přílepech