IBC 2015 Big Screen - exkluzivní reportáž

Právě v těchto dnech probíhá v Amsterdamu pravidlená každoroční odborná konference a výstava IBC věnovaná profesionální i spotřební elektronice pro zábavní průmysl a média. Hlavním letošním tématem je HDR, High Dynamic Range. Pavel Štverák ze společnosti Dolby nám poskytl exkluzivní reportáž z instalace dvojice laserových projektorů Christie 6p spolu se zvukovým systémem Dolby ATMOS v rámci expozice IBC Big Screen Experience...

První snímek nás zavádí do projekční kabiny, ve které vidíme dvojici Christie 6p laserových projektorů. Znalejšího čtenáře asi zarazí absence tzv. odtahů pro chlazení projekční lampy. Místo lampy jsou do projektoru přivedena optická vlákna. Vidíme je připojené do lampové skříně na její zadní části. Dvojice projektorů je určena pro 3D projekci. Každý projektor promítá obraz pro jedno oko. Použit je systém Dolby 3D. Pod pravým projektorem je patrný zvukový procesor Dolby CP850 pro formát Dolby ATMOS. 

Za stěnou projekční kabiny nalezneme dva racky s laserovými moduly, ze kterých jsou vyvedena optická vlákna do projektorů. Každý rack je určen pro jeden projektor. Jedna třetina modulů je instalována navíc a slouží jako záloha pro případ poruchy.

Zvukový rack osazený QSC Q-sys core a QSC 1644 zesilovači pro jednotlivé surroundy. Zvukový procesor Dolby CP850 posíla signál všech reproduktorů po ethernetu cat. 6  protokolem AES67 do řídící jednotky QSc Q-sys Core 500 (na obrazku hned nad zesilovači), kde se AES67 rozbočí do příslušných zesilovačů a následně do reproduktorů. Distribuce audia je skrze Q-sys network: z Core 500 jednotky do racků po cat 6, a az teprve v racku se z cat 6. signalu stane analog v distribucni jednotce Q-sys IO-Frame (na obrázku úplně nahoře, hned pod síťovým switchem).

Konrolní pracoviště laserových projektorů Christie 6p. Na obrázku vidíme při práci Francise Zee, hlavního technologa společnosti Christie.

Kontrolní pracoviště Dolby. Na levo 4 x CP750 + 1x DMA8+ pro zpracování audia z různých zdrojů, včetně Dolby E, Dolby Digital a Dolby surround 7.1. Uprostřed laptop ovladající Dolby CP850 pro Dolby ATMOS. Napravo laptop na ovládání QSC Q-sys matrice.

Celkový pohled na kino. Dvojice projektorů Christie 6p poskytuje svítivost 24fL. Při takovém výkonu je bílá je opravdu bílá a černá je černá. Na stropě jsou na traverzách zavěšeny reproduktory QSC 1290 a QSC AP5152. Postranní surroundy jsou pod balkonem a na kontrukci vepředu. Celé kino je postavene pouze pro výstavu IBC a po skončení výstavy se opět demontuje.

 

Na závěr bych poděkoval Pavlovi Štverákovi ze společnosti Dolby za exkluzivně poskytnuté materiály.

Autoři: Pavel Štverák a Ondřej Beck