Pražský Dlabačov opět ožívá, promítat zde bude "Barťák"

Ve druhé polovině osmdesátých let bylo mezi pražskými filmovými fanoušky pojmem klubové kino Dlabačov. To bylo postaveno jako součást hotelu ROH, dnes Pyramida, v Břevnově. V kině bylo možno vidět na přelomu 80. a 90. let filmy, kterým již skončil distribuční monopol nebo které se do české distribuce ani nedostaly. Nástup multiplexů ukončil existenci klubového kina, ale nyní se i díky digitalizaci DCI a podstatně snadnější dostupnosti kopií opět otevírá...

O pražském Dlabačovu jsme se již zmiňovali ve článku o výsledcích letošní výzvy přidělování dotací Státního fondu kinematografie na podporu digitalizace. Původně zde uvažovali o použití malého projektoru s modrou laserovou diodou splňujícího standard DCI. Z výběrového řízení ale nakonec vyšla jako nejvýhodnější nabídka integrátorské společnosti ALTEI v podobě setu projektoru Sony SRX-R515 "Rocky" s mediablokem a diskovým polem Sony XCT-S10/XCT-M10. O zvuk v 7.1 aknálech se postará zvukový procesor USL JSD-80D napojený na koncové zesilovače Crown a reprosoustavy JBL. Na Dlabačově se rozhodli neinstalovat žádný 3D stereoskopický systém.

Slavnostní zahájení proběhne ve spolupráci s občanským sdružením Kino otevřeno již tuto sobotu, 10. října 2015. Program budou moderovat herečky Petra Nesvačilová a Jenovéfa Boková. Budou promítnuty filmy Cesta na Měsíc George Meliése, Druhý báječný hotel Marigold a Grandhotel Budapešť. "Hotelová" dramaturgie úvodního večera se díky přímé vazbě kina na hotel Pyramida prostě nedá přehlédnout.

Vrcholem otevření pak bude slavnostní návštěva delegace Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, umělecká poradkyně, Eva Zaoralová, a prezident festivalu, Jiří Bartoška. Kino Dlabačov totiž výhodně získalo projektor "Rocky", který přechodně promítal na letočním karlovarském festivalu. Jiří Bartoška jej pak v projekční kabině slavnostně překřtí z Rockyho na Barťáka. 

V projekční kabině kina, která byla stavebně rozšířena, byla ponechána i dvojice 35 mm filmových projektorů MEO5 a ta rozhodně nebude zahálet. Každý měsíc ji čeká pravidlená projekce starších nezdigitalizovaných českých filmů. V listopadu to bude přehlídka filmů Vojtěcha Jasného.

Relevantní odkazy: 
Oficiální stránky Kina Dlabačov
Tabulka kin standardu DCI v Česku
Mapa Google všech kin standardu DCI v Česku