Star Wars, IMAX Laser a Dolby Cinema

Na našem webu jsme se odmlčeli na dobu delší jak jeden měsíc a to hlavně z důvodů sběru informací o způsobu uvedení nové epizody hvězdné ságy Star Wars s podtitulem Síla se probouzí. V jakých verzích bude možné nejnovější Hvězdné války vidět? Tuzemské provozovatele kin asi nepotěšíme, když skalní filmové maniaky vybídneme k Cinematour do Německa a Rakouska…

U očekávaného blockbusteru Star Wars: Síla se probouzí se ukázalo, jak nespolehlivý zdroj informací může být největší filmová internetová databáze IMDB. Ta již začátkem října uváděla pro Star Wars všechny tři 3D zvukové mixy, Barco Auro 11.1, Dolby ATMOS i IMAX 12.1. Přitom Barco mix pro Auro stále neoznámilo. Společnost Dolby oficiálně ohlásila zvukový mix ATMOS teprve minulý týden a jediným spolehlivým údajem na IMDB tak byl 12.1 kanálový zvukový mix pro nejnovější kina IMAX. Je vidět, jak v případě Star Wars přání fanoušků a adminů IMDB předběhlo ověřená fakta. Přitom většina provozovatelů kin již koncem října zahájila předprodej na první premiérový týden Star Wars: Síla se probouzí.

Zdroj obrázku: Starwars.com

2. listopadu nám potvrdil Jan Bradáč, ředitel distribuční společnosti Falcon, celkem šest verzí, které budou uváděny v českých kinech:
2D titulky, zvuk 5.1 a 7.1
2D dabing, zvuk 5.1
3D titulky, zvuk 5.1
3D dabing, zvuk 5.1
IMAX 3D titulky a dabing (digitální verze)
4DX - titulky i dabing.
  Bohužel jsme se nedozvěděli, zdali 2D verze bude k dispozici na DCP ve 4K rozlišení. Avšak tato informace se nedá dohledat ani na západ od našich hranic. Další informaci, jestli se i v České republice nasadí kopie se zvukem Dolby ATMOS, jsme se do dnešního dne také ještě nedozvěděli.

Projektory IMAX Laser. Zdroj obrázku: Gizmodo.com

V relativní blízkosti českých hranic byla ale v posledních týdnech konečně zprovozněna kina poslední generace. Jde jednak o nejmodernější kina IMAX s digitální projekcí s nativním 2x4K zobrazením a 3D 12.1 prostorovým ozvučením. První a nejbližší sál nalezneme v Berlíně v multiplexu Cinestar na Potsdamer Strasse. Druhý pak v rámci multiplexu Filmpalast v Karlsruhe. Kdo by chtěl cestovat dál jak do Německa, nabízí se Velká Británie s laserovým IMAXem na Empire Leicester Square v Londýně a v Cineworldu v Sheffieldu. A když se bavíme o IMAXu, tak musím zmínit i jediné kino v Evropě, kde se Star Wars bude promítat ze 70 mm filmového pásu IMAX 15/70. Jde o muzeum vědy v Londýně. Další sály IMAX se 70 mm projekcí nalezneme až v Austrálii nebo USA. Bohužel, letos se k nim pražská Flora, jako loni s filmem Interstellar, již nepřidá.

Sál Dolby Cinema. Zdroj obrázku: Dolby.com

Dalším příjemným překvapením kousek za našimi hranicemi je první sál Dolby Cinema v rámci multiplexu Cineplexx v rakouském Linci. Připomeňme si, že nový formát Dolby Cinema je jedinou přímou konkurencí laserovému IMAXu. Je rovněž vybaven dvojicí laserových projektorů s nativním 4K zobrazením využívajícím k online zpracování obrazu systém Dolby Vision (IMAX používá svůj systém Image Enhancer). Zvuk je nainstalován Dolby ATMOS ve speciálně akusticky obloženém sále, kde se všechny reprosoustavy nachází za průzvučnými textiliemi. Speciální jsou i sedadla, kterými jsou sály Dolby Cinema vybaveny.

Pokud byste se chtěli vydat k našim slovenským sousedům do jejich řetězce multiplexů Cinemaxx, ve kterém jsou zprovozněny již čtyři sály s Dolby ATMOS, dva v Bratislavě a po jednom v Nitře a Trnavě, tak ani zde ještě nemají zveřejněno, zdali budou hrát poslední Star Wars ve zvukovém mixu Dolby ATMOS. Bratislavský IMAX je sice vybaven projektory s rozlišením 2x2K s xenonovými lampami, ale na rozdíl od Prahy je již zde nainstalován 3D zvukový formát IMAX 12.1.

Možná by vás zajímalo, zdali se laserovým systémem nevybaví i jediný český IMAX v Praze na Floře. Mě to také zajímalo a tak jsem již v říjnu položil tento dotaz na centrálu společnosti Cinema City do Polska. Bohužel, dodnes jsem neobdržel žádnou odpověď.

Autor článku: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Oficiální stránky Star Wars 7 českého distributora Falcon
Oficiální stránky IMAX.com o Star Wars 7
Oficiální stránky Dolby.com