DCI projektor s 6P laserem poprvé v ČR

V těchto dnech byl pro účely prezentací a testování poprvé nainstalován velký projektor standardu DCI s 6P laserem, Barco DP4K-60L. A za naši redakci jsem měl díky integrátorské společnosti dCinex Česká republika exkluzivní příležitost se jako první seznámit s tímto projektorem v praxi. Zde jsou moje první dojmy…

Nejprve několik technických detailů. Barco DP4K-60L je nejvýkonnější z řady 6P laserových projektorů Barco. Jeho svítivost dosahuje až 56.000 ANSI lumenů, kontrastní poměr uvádí výrobce 2.800:1 a nativní rozlišení 4K, tedy 4098 x 2160 pixelů. Zdrojem projekčního světla je takzvaný 6P laser, který přímo generuje dvakrát červený, dvakrát zelený a dvakrát modrý laserový paprsek. Dvojice laserů pro každou barevnou složku RGB spektra zaručuje jak správné zobrazení ve 2D tak i ve 3D, který primárně využívá novou generaci systému Dolby 3D. Laserový projektor již nepotřebuje žádný rotující filtr, ale jednotlivé zdroje laserových paprsků primárně generují 3D obraz s potřebnými barevnými posuny pro každé oko.

Pohled na samotný projektor Barco DP4K-60L. Zde mě trochu zradila 2D a perspektiva snímku. Odtah nevede z lamphouse laserového projektoru, ale původního Christie CP2000SB, který se ukrývá za Barcem.

Samotné laserové paprsky jsou generovány přímo v lampové skříni, kde přídavné jméno lampová už je opravdu jen velmi symbolické. Skříň nemá klasické chlazení vzduchem odtahem, ale je napojena na dvě trojice hadic pro vodní chlazení, které vedou do celkem dvou samostatných chladičů. Výrobce garantuje celkový pokles světelného výkonu laserových svazků maximálně 20% po 30.000 odpromítaných hodinách.

Součástí projektoru je i nová generace media bloku, v tomto případě přesněji nazývaným Integrated Cinema Media Processor (ICMP), Barco Alchemy. Barco Alchemy společně s projektorem podporuje zobrazení HFR 3D 60 fps pro každé oko, dohromady tedy až 120 fps. Poprvé je zde rovněž k dispozici podpora nativního 4K zobrazení pro 3D. Doposavad bylo 4K nativní rozlišení možné pouze u 2D zobrazení.

Barco Alchemy integrovaný cinema procesor.

Systém Barco DP4K-60L primárně využívá novou generaci 3D od Dolby. Díky tomu, že barevný posun pro levé a pravé oko generují primárně oba laserové svazky, je výsledné 3D zobrazení zcela bez duchů a se špičkovou plasticitou obrazu. Předsunutá konvergence před rovinu plátna není nepříjemná a výsledný 3D obraz mi kvalitou připomínal původní 3D IMAX z dvojice 70 mm pásů 15/70. K prezentaci 3D posloužila ukázka ze staršího 3D animovaného titulu Cesta na Měsíc. Bohužel nová generace Dolby 3D není kompatibilní s první, která je využívaná v řadě českých kin. Tudíž původní Dolby 3D brýle nelze u nového laserového systému použít. 6P laserový projektor Barco rovněž potřebuje k projekci klasické matové plátno nebo plátno kombinované. Čistě stříbrné plátno s polarizačním 3D systémem totiž generuje občasný problém velkých laserových projektorů, takzvaný Speckle. Občas se objeví třpytivý flíček, jakých například známe velké množství ze světelného bodu generovaného obyčejným laserovým ukazovátkem.

Zadní část lampové skříně s vyvedenými hadicemi pro vodní chlazení...

Součástí prezentace byla i projekce dvou 2D trailerů. Ukázka na nový film Boj za svobodu byla odpromítána v porovnání s původní projekcí klasického DCI projektoru Christie CP2000SB. Obraz byl rozdělen a na jednu polovinu plátna byl promítán obraz z Christie a na druhou z laserového Barca. Zřetelný byl na první pohled hlavně kontrastní poměr, který přinesl znatelně větší barevnou hloubku. Opět se mi vybavila stará 70 mm projekce v kině IMAX. Avšak abych neopěvoval pouze laser, vlastní zobrazení pleťovky v tvářích herců se mi zdálo přirozenější z klasického projektoru s xenonovou lampou. To ale vyvrátila třetí ukázka z dokumentu Samsara v nativním 4K zobrazení. Zde se pleťovka zobrazovala už velmi korektně. Ostatně mezi odbornou veřejností se už otevřela diskuze, zdali by se neměly vyrábět pro RGB laserové projektory speciální kopie DCP s upravenou barevnou paletou pro korektnější zobrazení. Vše je ale stále jen ve stádiu úvah a diskuzí.

Jedna ze dvou chladících jednotek pro ochlazování chladícího média - vody.

Barco DP4K-60L se v Praze zdrží ještě pár týdnů a odborná veřejnost jej bude mít možnost vidět na dvoudenním semináři s názvem Cinema Czech konaném 23. a 24. února v multiplexu CineStar v Praze na Černém Mostě. Program a online registraci naleznete na konci článku v relevantních odkazech.

Porovnání původního lampového projektoru Christie CP2000SB (vlevo) a Barco DP4K-60L (vpravo). Levý projektor měl větší nevýhodu v podobě starší lampy s již pokleslým výkonem.

Děkuji Miloši Tourkovi z dCinex Česká republika za exkluzivní prezentaci projektoru Barco DP4K-60L pro naši redakci.

Autor článku i fotografií: Ondřej Beck

Relevantní odkazy:
Program a online registrace na Cinema Czech 2016
Oficiální stránka projektoru Barco DP4K-60L