Básníci opravdu pro každého

S projektem Kino pro každého jsme se na našich stránkách setkali již na podzim loňského roku. Připomeňme, že je určen všem handicapovaným divákům. Tedy nejen pohybově ve formě bezbariérových přístupů, ale i sluchově a zrakově postiženým. Všichni mají právo chodit do společnosti, za kolektivní zábavou do kina. A program Kino pro každého jim tuto návštěvu chce plně umožnit.

Zhruba osmnáct měsíců trvalo, než-li vznikl první český titul s audiostopou pro zrakově a titulkovou stopou pro sluchově postižené. Jedná se o (zatím) poslední v pořadí šestý film z cyklu filmů o Básnících, Jak básníci čekají na zázrak producenta Miloslava Šmídmajera ze společnosti Bio Illusion. A dnešní tisková konference v pražském kině Světozor ukázala, že pro přítomné handicapované diváky šlo opravdu o malý zázrak.

Audiostopu pro nevidomé namluvila herečka Zuzana Stivínová, která má za sebou velmi úspěšnou zkušenost s komentáři pro nevidomé u několika českých titulů vydaných na DVD. Zuzana Stivínová chce pomoci dobré věci a audiokomentář k Básníkům namluvila bez nároku na honorář.

První celý titul, nikoliv pouhý trailer, opatřený audiostopou pro nevidomé a titulky pro neslyšící, který navíc patří k divácky úspěšnému cyklu českých komedií, pomůže otevřít technologii pro další zájemce z řad producentů. A další produkce se již sami hlásí se zájmem zpřístupnit svoje dílo v rámci kinodistribuce i handicapovaným divákům. Investice by se mohly vejít do rozpočtu i menším produkcím. Kompletní náklady na výrobu audiostopy s komentářem pro nevidomé přijde u celovečerního filmu o stopáži cca 2 hodiny od 30 do 50 tisíc korun. Titulková stopa přijde na sumu od 10 do 20 tisíc korun. A to včetně integrace do digitální kopie DCP.

Pomůcky pro handicapované diváky, zleva: Brýle na titulky pro neslyšící s IR přijímačem, displej na titulky pro neslyšící s instalační základnou do otvoru na nápoj v sedadle, sluchátka s IR přijímačem pro nevidomé a nedoslýchavé a infračervený vysílač signálu. Zdroj: ALTEI.cz

Rovněž se ozývají první provozovatelé kin, že by měli zájem o prezentaci techniky pro handicapované ve svém kině právě na titulu Jak básníci čekají na zázrak. Prezentace by proběhla pro radní zodpovědné nejen za kulturu, ale i za sociální věci, kteří by mohli ze své gesce uvolnit veřejné prostředky na příspěvek pro nákup potřebného zařízení. Jde o bezdrátová zařízení zpravidla pracující na bezdrátovém přenosu přes infračervené pásmo do speciálních sluchátek pro přehrávání audiostopy pro nevidomé, či brýlí nebo přenosného displeje pro zobrazení titulků pro neslyšící.

Tiskové konference se zúčastnila i jedna z integrátorských společností, ALTEI, která nabízí řešení od firmy USL. Ta má s podporou handicapovaných diváků v kině již mnohaleté zkušenosti. Na západ od našich hranic a pak zejména v USA je toto vybavení v kinech samozřejmostí. Cena za jednotlivé komponenty se pohybuje v řádech tisíců až desítek tisíc korun. Infračervený vysílač do sálu pro cca 350 diváků vyjde na necelých 40 tisíc korun. Titulkovací brýle stojí asi 15,5 tisíce, titulkovací displej cca 18,5 tisíc a sluchátka pro audiostopu s komentářem 3.600,- korun. Prodejce nabízí pro kina výhodný startovací set s jedním vysílačem a vždy dvěma brýlemi, displeji i sluchátky za výhodných 105 tisíc korun. Zkušenosti ze západní Evropy a USA ukazují, že na kino o kapacitě právě kolem 300 diváků by měl být k dispozici vždy dva kusy od každé pomůcky pro neslyšící a pro nevidomé.

Přítomní zástupci z organizací pro handicapované byli prezentovanou technologií nadšeni a vůbec jim nevadily drobné nedostatky ve smyslu, že brýle zobrazují titulky pro neslyšící pouze pro jedno oko, že na přenosný displej, který se zasadí do otvoru v sedačce na kelímek s nápojem musí z plátna přeostřovat zrak nebo že do sluchátek pro nevidomé přichází pouze samotný audiokomentář popisující vizuální děj a primární zvuk musí poslouchat ze sálu přes náušníky sluchátek.

Myslím si, že v posledním případě by mohlo v rámci zvukového kinoprocesoru u projektoru fungovat řešení downmixu komentáře do stereo stopy pro nedoslýchavé. Odvážil bych si tipnout, že by mohlo jít o pouze jednoduchý softwarový upgrade pro daný zvukový kinoprocesor.

V nejbližší době bude zprovozněn web projektu na doméně www.kinoprokazdeho.cz
Zájemci z řad producentů a provozovatelů kin nechť kontaktují koordinátora projektu, Petra Vítka na e-mailu petr.vitek(zavináč)biocentral.cz (kdo nezná jednoduchou ochranu proti spamovým robotům, tak e-mailovou adresu zkopíruje do svého mailového klienta a (zavináč) včetně oněch závorek ručně nahradí za @).

Autor: Ondřej Beck