Soumrak DCI v letních kinech?

Zatímco v Havířově se poprvé dočkali digitálního standardu DCI v místním letním kině, v Praze nastala situace zcela opačná. Ještě loni jsme mohli navštívit celkem čtyři kina pod širým nebem vybavená podle standardu DCI. Letos to bude pouze jedno jediné. Světlo na konci tunelu najdeme v podobě několika nových letních kin E-cinema, která využívají k projekci Blu-ray, DVD nebo alternativní multimediální kontejnery…

Havířovské letní kino se dočkalo DCI standardu. Integrátor, Kinoservis Sokol, vybavil amfiteátr repasovanou technikou, projektorem Kinoton DCP 30L napojeným na nejstarší model kinoserveru Dolby DSP100.

Zato v Praze je situace před začátkem sezóny poněkud pochmurnější. Ještě loni zdobila břehy Vltavy celkem tři letní kina, která promítala ve standardu DCI. Výletní kino Smíchov se loni po dvou sezónách na pláži u Železničního mostu přestěhovalo o asi 200 metrů severněji na náplavku. Letos bohužel hrát nebude. Důvodem je ztráta partnerů kina.

Svůj provoz ale nezahájí ani Prague Beach Open Air Cinema, která loni promítala na pláži po Výletním kině Smíchov. Jako jediného provozovatele se mi jej nepodařilo přímo zkontaktovat, ale z neoficiálních spolehlivých zdrojů jsem se dozvěděl, že za skutečností stojí ztrátový provoz z loňské sezóny.

A konečně Kino na lodi, které dvě sezóny hrálo na horní palubě zakotveného botelu Green Yacht u Libeňského mostu, také letos už žádného diváka nepřivítá. Zde je důvodem změna majitele botelu. Nový již neměl o provoz kina zájem.

Kino na lodi Green Yacht už letos hrát nebude. Foto: autor článku

Jediným letním kinem v Praze, které si zachová provoz ve standardu DCI, je karlínské kino se čtrnáctiletou tradicí, Karlínské filmové léto provozované na zahradě objektu Českého rozhlasu, stanice Regina. To svoji sezónu začíná již tento čtvrtek sérií filmů, které mají připomenout nedávné 700. výročí narození Karla IV.

Tři letní kina standardu DCI sice z Prahy vymizela, přibyla ale řada nových zajímavých používajících tzv. E-cinemu. Promítají z nosičů Blu-ray nebo DVD, či z multimediálních kontejnerů dodaných jednotlivými distributory.

Z těch již zavedených budeme i letos moci navštívit letní kino v MeetFactory, které hraje jednou týdně, vždy ve středu, a k dramaturgii využívá hlasování z několika filmových titulů mezi diváky na své FaceBookové stránce.

Druhým a velmi úspěšným je letní kino Národního filmového archivu na Nákladovém nádraží Žižkov. Promítají se zde jak tituly z NFA, tak i klasiky světové kinematografie. Letošní sezóna bude zahájena již zítra, 15. června projekcí restaurované verze Obecné školy otce a syna Svěrákových. A příští sobotu bude možnost vidět na velkém plátně nataženém přes starou nákladovou rampu mrazivý thriller Sedm režiséra Davida Finchera.

A do třetice i letos bude Prahu objíždět Kinobus s herním profilem pondělí až čtvrtek. Letošní ročník se odlišuje menším počtem stanovišť, při kterých až na malé výjimky zůstane kino v jednom místě vždy po celé čtyři dny. Rovněž se rozšíří i filmová nabídka na rekordních patnáct filmových titulů. I Kinobus promítá z E-cinema, Blu-ray, takže nečekejme žádné nové tituly. Ostatně ty by distributoři do kina, které hraje jen za dobrovolné vstupné na charitu, ani nepustili.

Letní kino v zahradě ČRo Regina v Karlíně hraje letos již 15. sezónu a jako jediné v Praze ve standardu DCI. Foto: autor článku

V Praze se objevila i nová zajímavá letní kina, která také využívá techniky třídy E-cinema. Letní kino Kamínka na Zbraslavi sice promítá již třetí sezónu, ale teprve nyní se dostává do širšího povědomí. Letošní sezónu zahájili již minulý čtvrtek posledním pokračováním Básníků. Herní profil je jednou týdne vždy ve čtvrtek, ale jiné dny se zde konají další kulturní akce jako například živé koncerty známých interpretů. Ve čtvrtek, 19. července, zde bude mít koncert Ivan Hlas se svoji skupinou Trio.

Další zajímavé kino se objevilo u Kulturního a komunitního centra Klubovna v Praze 6, Dejvicích. I zde hraje kino v zahradě bývalé mateřské školky zhruba jednou týdně a to každé úterý.

Containall, kulturní centrum vytvořené z kontejnerů uprostřed Malé Strany, nabízí nezávislé a artové filmy každé úterý a čtvrtek. Kino rovněž hraje několikátou sezónu. Diváci jej znají zejména ze srpnového týdenního festivalu Prague Pride, kdy je zde festivalové letní kino.

Další letní kino “třídy” E-cinema vyrostlo před známým holešovickým Cross Clubem. První projekce proběhla už minulou středu a herní profil je opět jednou týdně ve středu. Dramaturgií oslovuje spíše náročného diváka. Zatím promítá výhradně tituly společnosti Aerofilm.

O dalších letních kinech na území hlavního města zatím nemáme žádné další informace. Ani o loni provozovaných v Riegrových sadech, ani v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích (zde bude mít týdenní zastávku Kinobus).

Autor: Ondřej Beck

Relevantní odkazy: 
Tabulka kin standardu DCI v Česku
Mapa Google všech kin standardu DCI v Česku