Město Mimoň dokončilo originální digitalizaci svého kina Ralsko

Dlouhou řadu let se starosta města Mimoň, František Kaiser, pokoušel zdigitalizovat místní kino Domu kultury Ralsko ve standardu DCI. Jeho úsilí dosáhne začátkem září sladkého vítězství. Kino Ralsko zahájí svůj digitální provoz s několika novinkami v rámci celé České republiky. Jakými? To se dozvíte v našem článku…

Město Mimoň mělo k dispozici své kino Ralsko pro 35 mm projekci a v nultých letech dosáhlo dokonce na digitální ozvučení Dolby Digital Surround Ex. S koncem distribuce filmů na 35 mm kopiích ale pravidelný provoz svého kina město vzdalo a sál přestavělo na univerzální kulturní využití s rovným hledištěm vybaveným stoly i židlemi pro divadelní, plesové i konferenční uspořádání. 35 mm projekce byla zachována pro případná mimořádná filmová představení.

Když se řekne univerzální sál, ve kterém má hrát i kino, musím se přiznat, že se mi automaticky ježí husí kůže. V rámci “univerzálnosti” se vždy hledá kompromis, aby se vyhovělo všemu, který ale znamená zásadní zásah do dispozic sálu pro promítání filmů. Jedním z největších neduhů “univerzálnosti” je projekční plátno odsunuté až na úroveň horizontu jeviště. Jeden odstrašující příklad za všechny, velký sál Městské knihovny v Praze. Zde byl v květnu 2011 nainstalován první DLP projektor s nativním rozlišením 4K v Evropě, avšak díky umístění plátna na úrovni horizontu jeviště nemá žádný divák šanci vidět film primárně natočený v nativním 4K rozlišení ani z první řady. Musel by si vylézt na jeviště a posadit se na hranu forbíny. Asi do těch míst, kde kdysi měla divadla nápovědní budky.

Mimoň je malé město s necelými sedmi tisíci obyvatel, na které je v současné době sál Kulturního domu Ralsko o kapacitě 330 míst až příliš velký. Integrátor kina, společnost D-Cinema s.r.o., přišel s originálním nápadem, který bude podle mého názoru vzorem i pro podobně disponované starší sály. Přízemí sálu kulturního domu Ralsko zůstane uzpůsobené pro kulturní akce typu plesů, konferencí nebo divadelních představení. Pro filmová představení se budou prodávat místa jen na balkóně. Ten má kapacitu 150 sedadel, což je pro město velikosti Mimoně přímo ideální. A aby bylo z balkonu dobře vidět, instaloval integrátor nové elektrické stahovací plátno o šíři 10 metrů před samotný portál hlediště. Plátno je umístěné výše u stropu a z balkonu i z první řady je na ně ideální výhled. Je značky MW typu Polar 3D 2,0, tedy s vlastnostmi matového plátna se zachováním schopností kruhové polarizace pro 3D. Reprosoustavy jsou umístěné na portále samotného jeviště. Středový ve vrcholu portálu, levý a pravý po stranách. Při pohledu diváků z balkonu jsou reprosoutavy skryté za průzvučným plátnem. (Pod článkem naleznete odkaz na stránky intergrátora kina s fotogalerií instalace)

V projekční kabině se nachází první projektor v modrým laserem a fosforovým filtrem na území České republiky. Jde o projektor značky NEC NC1201L-A s vestavěným kinoserverem jako mediablokem NEC NP-90MS01 s diskovým polem v Raid 5 o celkové kapacitě 2 TB. Projektor je doplněn o 3D stereoskopický systém Volfoni SmartCrystal Diamond se ztrátou světla pouhých 27%. Projektor má sice modrý laser s fosforovým filtrem, který má u modelů NEC nižší kontrastní poměr, pouze 1.650:1, a s ním i nižší barevnou hloubku výsledného obrazu. Provozovateli na druhé straně přináší úspory za klasické lampy a i levnější energetický provoz. Životnost svazku modrých laserů instalovaných v projektoru by měla činit 20 tisíc hodin a na malém městě by v principu měla vydržet na celou životnost samotného projektoru.

Původní zvuk Dolby Digital Surround EX byl i pro nedostatečný výkon pro DCI standard nahrazen novým systémem Dolby Surround 7.1. O rozmístění předních reprosoustav jsme se již zmiňovali. Zadní jsou nově instalovány pouze v úrovni balkonu.

Kino Domu kultury Ralsko by mělo zahájit svůj provoz na začátku měsíce září. Doufám že prvním filmem budou stylově Mimoni. :-)

V průběhu sezóny 2016/2017 by pak mělo dojít k výměně sedaček za nové, na což již obdrželo od Státního fondu kinematografie grant ve výši 350 tisíc korun. Loni přispěl Fond na nákup projekční technologie částkou 700.000,- Kč.

Autor: Ondřej Beck 

Relevantní odkazy: 
Fotogalerie instalace kina Ralsko v Mimoni na stránkách integrátora
Oficiální stránky Kulturního domu Ralsko v Mimoni
Tabulka kin standardu DCI v Česku
Mapa Google všech kin standardu DCI v Česku